Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα και έδωσε παράταση στη πρόκριση

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση μετά τον χαμένο πρώτο ημιτελικό από τον Φοίνικα Σύρου την Τρίτη (30/6), νίκησε στο δεύτερο παιχνίδι τους Κυκλαδίτες με το «καθαρό» 3-0 σετ και ισοφάρισε σε 1-1 αυτή τη σειρά των αγώνων, που διεξάγονται στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στο ίδιο γήπεδο το Σάββατο 4 Ιουλίου, στις 17:15, στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι τους, το οποίο θα κρίνει ποιος από τους δύο συλλόγους θα γίνει ο πρώτος φιναλίστ των τελικών.

Τα σετ (πρώτος ο τυπικά γηπεδούχος Φοίνικας Σύρου): 22-25, 20-25, 19-25.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ εμφανίστηκε βελτιωμένη στην επίθεση κι έκανε λιγότερα λάθη, που σήμερα ήταν 24 κι απ΄ αυτά τα 15 αφορούσαν χαμένα σερβίς. Ο Ολυμπιακός, με πρώτους σκόρερ Κουμεντάκη και Φίνγκερ, που σημείωσαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, έφτασε στη νίκη σε 1,5 ώρα αγώνα και δεν επέτρεψε στον Φοίνικα να μπει στον αγώνα, καθώς μετά τα μισά των σετ ανέβαζε ταχύτητα.

Ο Συριανοί φάνηκαν απειλητικοί μόνο στο 1ο σετ, το οποίο πάλεψαν ως το τέλος και προσπάθησαν να το κατακτήσουν, αλλά η πειραϊκή ομάδα, που έπαιζε με την «πλάτη στον τοίχο», δεν ήταν διατεθειμένη να κάνει τα «δώρα» του πρώτου αγώνα. Να σημειωθεί ότι στην τρίτη συνάντηση είναι πιθανό η ομάδα των Κυκλάδων να ενισχυθεί με τον Σέρβο ακραίο Στοΐλοβιτς, που είχε μπει σε καραντίνα επειδή η σύζυγός του είχε κορονοϊό (ο ίδιος ήταν αρνητικός).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. – 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.

ΠΗΓΗ: sports.ert.gr