Σε… χαμηλές «στροφές» ο Παναθηναϊκός, νίκησε 1-0 τον Λεβαδειακό

Χωρίς να πιάσει ικανοποιητικά στάνταρ απόδοσης, ο Παναθηναϊκός νίκησε -δύσκολα- με 1-0 τον Λεβαδειακό, σε φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας, στην τελευταία «πρόβα» των παικτών του «τριφυλλιού» εν όψει του αγώνα με την ΑΕΛ στο «Αλκαζάρ» στις 28/9.

Εν αντιθέσει με τα τρία τελευταία παιχνίδια (φιλικά κι επίσημα), ο Ντάνι Πογιάτος επέλεξε να μην ξεκινήσει τον Μακέντα στο πρώτο ημίχρονο, χρησιμοποιώντας τους Αϊτόρ, Σαβιέρ στα «φτερά» της επίθεσης και τον Καρλίτος μοναδικό προωθημένο.

Οι «πράσινοι», ωστόσο, είχαν (συνολικά) μεγάλο πρόβλημα στο να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα και να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Νέστορα Γκέκα.

Οι Βοιωτοί έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους με τους Μεχία-Κονέ στη μεσαία γραμμή, ενώ η δεξιά πλευρά του Παναθηναϊκού έμοιαζε πλήρως «βραχυκυκλωμένη» με τον Σάντσες να μην έχει ανεβάσματα και τον Αϊτόρ πλήρως απομονωμένο.

Οι μοναδικοί που έμοιαζαν ικανοί για να μεταφέρουν λίγο πιο ορθολογικά τη μπάλα προς τα μπροστά, ήταν ο Μπουζούκης με τον Ζαγαρίτη, όμως γενικά οι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν «θέμα» στις συνεργασίες τους σε κοντινές αποστάσεις, κάνοντας πολλά λάθη.

Ο Λεβαδειακός, αντιθέτως, ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 5′ με πολύ καλό σουτ του Μυτίδη που πέρασε λίγο άουτ. Κι ο Παναθηναϊκός σπατάλησε ένα ημίχρονο, χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά την ομάδα της Λιβαδειάς, με εξαίρεση μία σέντρα σουτ του Αϊτόρ που πρόλαβε κι έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Γκέκας πριν φτάσει στον αμαρκάριστο Καρλίτος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Μακέντα στην κορυφή της «πράσινης» επίθεσης και η παρουσία του Βέλεθ στα μετόπισθεν που «κουβαλούσε» πολύ πιο σωστά τη μπάλα στο πρώτο μισό του γηπέδου, «συμμετέχοντας» πολύ στη ανάπτυξη του παιχνιδιού, έκανε τον Παναθηναϊκό λίγο πιο λειτουργικό. Και πιεστικό προς την άμυνα του Λεβαδειακού, που άρχισε να χάνει «μέτρα» μέσα στο γήπεδο.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τελικά προβάδισμα στο σκορ στο 59′ με πέναλτι, έπειτα από καθαρό τράβηγμα του Κουρμπέλη από τον Τζιώρα, σε κόρνερ του Αγιούμπ. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση και με ωραία χτύπημα ψηλά στο «παράθυρο» του Γκέκα έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για ένα δεύτερο γκολ, βγάζοντας καλύτερες συνεργασίες μετά το 1-0 και σε μία απ’ αυτές στο 86′, ο Χατζηγιοβάνης βρήκε με μπαλιά «τρύπα» τον Καρλίτος, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση, αλλά ο Γκέκας έδειξε τα αντανακλαστικά του αποκρούοντας με υπερένταση σε κόρνερ (δεν πρόλαβε ο Μακέντα για… εκατοστά να βρει τη μπάλα).

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ξανά από ωραία κίνηση και σέντρα του Χατζηγιοβάνη, τόσο ο Καρλίτος, όσο κι ο Μακέντα δεν μπόρεσαν από κοντά να βρουν τη μπάλα για να τη σπρώξουν στα δίκτυα, με το 1-0 να «σφραγίσει» εντέλει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντάνι Πογιάτος, 4-3-3): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μαυρομμάτης (46′ Βέλεθ), Ζαγαρίτης (87′ Καραγιάννης), Κουρμπέλης (87′ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Μπουζούκης (67′ Χατζηγιοβάνης), Αϊτόρ (67′ Σερπέζης), Σαβιέρ (46′ Μακέντα), Καρλίτος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου, 3-4-3): Γκέκας, Καραχάλιος (83′ Γεράκιος), Λιάγκας (46′ Θεοχάρης), Τσάπρας (83′ Πούλιος), Κάκκο (46′ Μαρκολίνο), Μεχία (76′ Καραμπάς), Κονέ (65′ Παναγιώτου), Βήχος (83′ Κυριαζής), Συμελίδης (76′ Βαγγέλωφ), Νίλι (65′ Τσιώλης), Μυτίδης (55′ Τζιώρας).

ΠΗΓΗ: sports.ert.gr