ΕΡΤ Χανίων: Η αθλητική δραστηριότητα του Σαββατοκύριακου στα Χανιά

Την πλούσια αθλητική δραστηριότητα του Σαββατοκύριακου, ξεδιπλώνει στο ρεπορτάζ του ο συνάδελφος Παντελής Χουλάκης, κάθε Δευτέρα -σήμερα έκτακτα λόγω αργίας- στην εκπομπή της ΕΡΤ Χανίων με τη Μαρίνα Μανδακάκη: “Όλοι μαζί μπορούμε”.

Ακολουθεί και το αναλυτικό ρεπορτάζ για τους λάτρεις των σπορ

SUPER LEGUE
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 0-3

ΕΡΤ Χανίων:  Η αθλητική δραστηριότητα του Σαββατοκύριακου στα Χανιά

Τρία γκολ, το ένα καλύτερο από το άλλο πέτυχε ο Πλατανιάς την περασμένη Κυριακή στη Λειβαδιά , γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τις απόκριες. Το σίγουρο είναι πάντως, ότι ο Πλατανιάς με τη νίκη του επί του Λεβαδειακού , εξασφάλισε και μαθηματικά την σωτηρία του στην κατηγορία, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έκανε απίστευτα πράγματα στο πρώτο 45λεπτο, όπου πέτυχε τρία γκολ και από ‘κει και πέρα το ματς ήταν διαδικαστικό κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα.
Ο Πλατανιάς μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο. Συγκεκριμένα, στο 4ο μόλις λεπτό ο Στανισάβλιεβιτς έκανε την μπαλιά στον Κουλιμπαλί, στα δεξιά και ο παίκτης του Πλατανιά, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.
Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Λεβαδειακός προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μπορέσει να σκοράρει για την ισοφάριση. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά το πρώτο μισάωρο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Ο Ανγκούλο, που ήταν ο καλύτερος παίκτης του ματς στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε με έξυπνη πάσα τον Στανισάβλιεβιτς, εκείνος μπήκε στην περιοχή, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Αποστολόπουλο και εκείνος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ στην καριέρα του νεαρού άσου στη Σούπερ Λιγκ.
Στην ομάδα του Άκη Μάντζιου επικρατούσε… τρικυμία εν κρανίω με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να πετύχουν και τρίτο γκολ, πέντε λεπτά μετά το 2-0. Ο Ανγκούλο βγήκε τετ α τετ από τα αριστερά και με έξυπνο πλασέ σκόραρε για το 3-0 δίνοντας από νωρίς τέλος στο ματς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μάντζιος): Μοσχονάς, Μανωλάς, Μίνγκας, Γιάχιτς, Μεντί, Στάθης (46′ Ουόν), Τόπι (46′ Ατζαγκούν), Μαχαμάτ, Γιακουμάκης Μερεμπασβίλι (77′ Τσουρίκοφ), Μάντζιος.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Σελίν, Μπανανά, Στανισάβλιεβιτς, Μουνάφο, Μενδρινός (65′ Ράμος), Ντίνας (74′ Βαλεριάνος), Αποστολόπουλος, Ανγκούλο (85’ Τσιμότζι).

Γιώργος Παράσχος: Το καλύτερο μας ημίχρονο εκτός έδρας

Σύμφωνα με τον 63χρονο κόουτς, αυτό το αποτέλεσμα δίνει στον Πλατανιά κουράγιο για το καλύτερο δυνατό στις 4 αγωνιστικές που απομένουν.
Όπως είπε: «Θα ήθελα πάνω απ’ όλα να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά. Νομίζω ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλύτερο εκτός έδρας παιχνίδι μας. Εκτός του ότι ήμασταν πάρα πολύ καλοί στην κυκλοφορία της μπάλας και στο πρέσινγκ που εφαρμόσαμε στον αντίπαλο, ήμασταν και παρά πολύ αποτελεσματικοί. Νομίζω ότι το 3-0 τα λέει όλα. Στο δεύτερο ημίχρονο φροντίσαμε από τη στιγμή που είχαμε αυτό το σκορ, να πάμε όσο μπορούσαμε πιο συντηρητικά. Ο Λεβαδειακός ρίσκαρε, βάζοντας πάρα πολλούς επιθετικούς και μας προβλημάτισε για κάποιο διάστημα αλλά νομίζω, το παιχνίδι, παρότι έγινε σε έναν πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο με συνεχόμενη βροχή, μπορέσαμε και το τελειώσαμε με αυτή τη μεγάλη νίκη η οποία πιστεύω ότι θα μας δώσει κουράγιο στα υπόλοιπα 4 παιχνίδια έτσι ώστε να κάνουμε την καλύτερη δυνατή συγκομιδή βαθμών.
Εύχομαι στον Λεβαδειακό να συνεχίσει αυτή την πολύ καλή πορεία που έχει μέχρι σήμερα γιατί έχει καλό υλικό και νομίζω ότι αυτή η ομάδα άξια βρίσκεται εκεί».

FOOTBALL LEUGUE
ΚΙΣΑΜΙΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 0-0

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η ομάδα του Κισαμικού αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Λαμία, για την 23η αγωνιστική της Football League κι έτσι δεν κατάφερε να πιάσει την αντίπαλο του στην βαθμολογία.
Η καλύτερη ευκαιρία για τον Κισσαμικό σημειώθηκε στο 34’ με τον Σελινιωτάκη, ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα με το γόνατο άουτ , ενώ και στο 47’ υπήρξαν προϋποθέσεις για γκολ σε προσπάθεια του Κουρτεσιώτη , οποίος από καλή θέση ήταν άστοχος . Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 67’ με τον Μίλιεβιτς, αλλά ο Λαζαρίδης απέκρουσε το δυνατό πλασέ του.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Κουρτεσιώτης, Ενγκουέμ, Σελινιωτάκης, Αυγενικού (70’ Μάνιας), Μάντζης (62’ Ποκόνγκ), Βαττής (85’ Ποσίνκοβιτς), Σαπαλίδης.
Λαμία (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Γιαλούσης, Ντάσιος, Κυριακόπουλος (79’ λ.τρ. Παπαργυρίου), Μπαλού (65’ Μπουλούλης), Τζόκιτς, Μίλιεβιτς, Σιατραβάνης, Καραγιάννης (73’ Νατσιόπουλος), Πίντο.

Σπύρος Βαξεβάνος(Κισαμικός)

“Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με ελαφρά υπεροχή από την ομάδα της Λαμίας. Οι καταστάσεις για να δημιουργηθεί κάποιο τέρμα ήταν λίγες στη δική μας περιοχή, αλλά εξίσου λίγες και στην αντίπαλη περιοχή. Για εμένα είναι δίκαιο αποτέλεσμα το 0-0. Είχαμε πει μέσα στην εβδομάδα ότι θέλουμε να κάνουμε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, κάτι που δεν έχουμε καταφέρει στο πρωτάθλημα, θέλαμε να κερδίσουμε μία καλή ομάδα όπως η Λαμία, αλλά δεν τα καταφέραμε. Παρ’ όλα αυτά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια όλων των παιδιών. Δείξανε σε ακόμα ένα παιχνίδι ότι άξια είναι σε αυτή την κατηγορία και μπορούν να κοιτάνε στα μάτια καλές ομάδες αυτής της κατηγορίας. Από εκεί και πέρα συνεχίζουμε και εμείς τη δική μας προσπάθεια. Θέλουμε να υπάρχει κίνητρο και το λέμε συνέχεια μέσα στ’ αποδυτήρια να μπορέσει να τερματίσει όσο πιο ψηλά γίνεται η ομάδα στην πρώτη της χρονιά σε επαγγελματική κατηγορία. Συγχαρητήρια και πάλι στους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια που έκαναν για να πετύχουν κάτι καλό στο παιχνίδι αυτό».

Δημήτρης Σπανός(Λαμία)

«Ήταν ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πάρα πολύ καλές ομάδες, που θέλανε να βγάλουν ομαδικό πνεύμα, καλή τακτική συμπεριφορά και οι οποίες κυνήγησαν και οι δύο τη νίκη, με όλες τους τις δυνάμεις. Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν ελαφρώς καλύτεροι και στο δεύτερο ήμασταν πολύ καλύτεροι. Παρ’ όλα αυτά όταν το παιχνίδι έρχεται 0-0 και θεωρείς ότι είσαι καλύτερος τότε είσαι δυσαρεστημένος και όχι ευχαριστημένος. Να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, γιατί έκαναν σοβαρή προσπάθεια, όμως στο ποδόσφαιρο δυστυχώς μένει μόνο το αποτέλεσμα και όχι η εμφάνιση. Τελειώνουμε εδώ, το ξεχνάμε και πάμε στο επόμενο παιχνίδι. Συνεχίζουμε τη δουλειά έχοντας πάντα ως στόχο να τερματίσουμε όσο το δυνατόν πιο ψηλά, ώστε με διάφορα ζητήματα που γίνονται στο ποδόσφαιρο να διεκδικήσουμε το οτιδήποτε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον κ. Μπαξεβάνο για τη δουλειά που έχει κάνει, είναι από τους καλούς προπονητές, είναι καλό παιδί κι έχετε ένα παιδί-διαμάντι».

ΧΑΝΙΑ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ 0-1

Η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία και η επιστροφή του Θωμά Γράφα στον πάγκο του ΑΟΧ δεν στάθηκε αρκετή στην ομάδα που υπέστη μια ακόμα μια ήττα και μάλιστα στα Περιβόλια, αυτή τη φορά από την Καλλιθέα με σκορ 1-0.
Κι όμως ο ΑΟΧ εμφανίστηκε πιο αποφασιστικός και πιο παραγωγικός. Ειδικά η διπλή ευκαιρία του Παγώνη στο 12′ θα μπορούσε να δώσει από νωρίς το προβάδισμα στον ΑΟΧ που είχε και άλλες καλές φάσεις στη πρώτο ημίχρονο. Η Καλλιθέα με τη σειρά της θα μπορούσε να σκοράρει στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Μασένα να χάνει το γκολ, προ κενής εστίας!
Το δέυτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Καλλιθέα με τον Σμυρλή (λάθος έξοδος του Πρίφτη) και η ήττα ήρθε για τους γηπεδούχους! Ο ΑΟΧ είχε ένα καλό δεκάλεπτο, μεταξύ 55′-65 όπου δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο, από τη στιγμή που δεν σκόραρε, η Καλλιθέα, στο εξής, διαχειρίστηκε εύκολα το 0-1 και θα μπορούσε μάλιστα, να σκοράρει κι άλλες φορές.
Α.Ο.ΧΑΝΙΑ (Θ.ΓΡΑΦΑΣ): Πρίφτης, Παγώνης, Ιωαννίδης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Νύκταρης (61’ Σάντερσον), Μασάδο, Παλιάτσιος, Χατζηλιάδης (85’ Καμινιώτης), Τσούτσης, Γκέσιος.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λ.ΚΑΡΑΔΗΜΟΣ): Μιχελής, Σταματόπουλος, Λεβέντης, Μούκταρης, Νόνης, Τεγούσης, Κατσικογιάννης (80’Μπούζας), Γκίνης, Σμυρλής, Μασένα, Ντουρμισάι (71’ Σταύρου).

Θωμάς Γράφας(Προπονητής Α.Ο.Χανιά)

«Ένα παιχνίδι το οποίο το χρειαζόμασταν πάρα πολύ βαθμολογικά, για να πάρουμε μία μεγάλη ανάσα μετά από τόσο καιρό χωρίς να έχει γευθεί η ομάδα τη νίκη, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα όπως η Καλλιθέα. Θεωρώ όμως ότι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα κατά την άποψή μου θα ήταν η ισοπαλία, γιατί τα Χανιά είχαν τις ευκαιρίες και στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο να πάρουν το ματς, ή τουλάχιστον να μην το χάσουνε. Αλλά, όταν δεν μετουσιώνεις τις ευκαιρίες σου σε γκολ σίγουρα υπάρχει πρόβλημα. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε περισσότερο, ανεβήκαμε πιο ψηλά, πιέσαμε πιο πολύ τον αντίπαλο και θεωρώ ότι μπορούσε να έρθει το γκολ, ενώ στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να είχε μία κατοχή η Καλλιθέα, αλλά χωρίς να μας δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, αντιθέτως εμείς είχαμε δύο φάσεις πάλι για γκολ. Το ζητούμενο είναι ότι δεν μπορούμε να μείνουμε σε αυτό το ματς, η συνέχεια είναι πάρα πολύ δύσκολη και πρέπει να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε από εδώ και πέρα. Εύχομαι στην Καλλιθέα και στον κ. Καραδήμο τα καλύτερα».

Λουκάς Καραδήμος(Προπονητής Καλιθέας)

Παλικάρια χαρακτήρισε τους παίκτες του ο Λουκάς Καραδήμος, στους οποίους έδωσε συγχαρητήρια για τη νίκη τους. Πάντως, ο τεχνικός της Καλλιθέας παραδέχτηκε ότι η ομάδα του ήταν τυχερή και πως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Για τον στόχο της ομάδας του για τη συνέχεια: «Εμείς χτίζουμε μία ομάδα με νέα παιδιά και να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο. Προσπαθούμε να βάλουμε κάποια καινούργια στοιχεία μέσα στο παιχνίδι μας και νομίζω ότι είμαστε σε πάρα πολύ καλό δρόμο, γιατί υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά που δεν είχαν πολλές συμμετοχές και αρχίζουν να προσαρμόζονται σε αυτά που ζητάω». – Ρεπορτάζ: Παντελής Χουλάκης