«Άλωσε» το Καμπ Νου η Ρεάλ 3-1 τη Μπάρτσα στο clasico (video)

Καλύτερη η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε νικήτρια από το clasico στο Καμπ Νου κερδίζοντας με 3-1 τη Μπαρτσελόνα. Το… απόλυτο ντέρμπι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις καθώς μόλις στο 5’ η Ρεάλ άνοιξε το σκορ (0-1) με τον Βαλβέρδε ύστερα από κάθετη μπαλιά του Μπενζεμά. Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήρθε μόλις τρία λεπτά αργότερα (8’) με τον Φατί να αξιοποιεί τη σέντρα του Τζόρντι Άλμπα και να νικάει τον Κουρτουά για το 1-1. Ο μέσος της Μπαρτσελόνα έγινε ο νεότερος παίχτης που σκόραρε στην ιστορία των clasico (17 ημερών και 359 ημερών), ξεπερνώντας τον Ραούλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «μπλαουγκράνα»  μπήκαν πιο δυνατά αλλά στο 60’, σε εκτέλεση κόρνερ του Κρόος, ο Λενγκλέ τράβηξε από τη φανέλα τον Σέρχιο Ράμος. Ο διαιτητής είδε το βίντεο και καταλόγισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε στο 63΄ ο Ράμος δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στη Ρεάλ (1-2). Η Μπαρτσελόνα πίεσε για την ισοφάριση αλλά στο 90’ ο Μόντριτς «χόρεψε» στη περιοχή τους αμυντικούς και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Ζόρντι Άλμπα (87΄ Μπρεθγουέιτ), Πικέ, Λενγκλέ, Ντεστ, Κουτίνιο, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς (82΄ Τρινκάο), Πέδρι (82΄ Γκριεζμάν), Μέσι, Φατί (82΄ Ντεμπελέ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Μεντί, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Νάτσο (43΄ Βάθκεθ), Κασεμίρο, Κρόος, Βαλβέρδε (69΄ Μόντριτς), Βινίσιους, Ασένσιο (83΄ Ροντρίγκο), Μπενζεμά