Απόδραση με νίκη από το Ηράκλειο για την ΑΕΚ (video)

Με τέρματα των Σάκχοφ στο 43’ και Τάνκοβιτς στο 71’, η ΑΕΚ έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από το Ηράκλειο κερδίζοντας τον ΟΦΗ με 2-0 για την 20η αγωνιστική της Super League.

Ανοιχτό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο με τον ΟΦΗ να έχει τη πρώτη καλή στιγμή στο 12’ όταν το πλασέ του Στάικου έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης. Τρία λεπτά αργότερα (15’) ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει με τον Ανσαριφάρντ που βρέθηκε τετ α τετ αλλά τον σταμάτησε ο Βάτερμαν.

Στο 40’ το φάουλ του Νέιρα πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στο 42’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Σάκχοφ (0-1).

Στο 50’ ο Αθανασιάδης κράτησε την εστία του ανέπαφη σε φάουλ του Στυάικου, και στο 63’  από γύρισμα του Αλμπάνη, ο Διαμαντής άλλαξε πορεία στην μπάλα και ο Βάτερμαν με το πόδι έσωσε το αυτογκόλ. Στο 71’ η ΑΕΚ «κλείδωσε» τη νίκη της με το πλασέ του Τάνκοβιτς (0-2) που είχε μπει στο ματς σαν αλλαγή πριν λίγα λεπτά, ενώ 83’ το σουτ του Γρίβα δεν ανησύχησε τον Αθανασιάδη.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: – Σιμάνσκι, Λάτσι, Γκαρσία.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Βούρος (59’ Γρίβας), Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (82’ Λυμπεράκης), Ουές, Στάικος (69’ Ντε Γκουζμάν), Μεγιάδο, Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο (82’ Καστάνιος).

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης (74’ Σιμόες), Σβάρνας, Λάτσι (56’ Νεντελτσιάρου), Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Γκαρσία (74’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάντ (66’ Ολιβέιρα), Αλμπάνης (67’ Τάνκοβιτς).