Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε ο Ολυμπιακός

Διπρόσωπος εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου για την 8η αγωνιστική της Euroleague κάνοντας ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και ένα καλό δεύτερο το οποίο του έδωσε και τη νίκη με 75-71.

Πολύ κακό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση με τους παίχτες του Μπαρτζώκα να είναι ιδιαίτερα νευρικοί και άστοχοι και να μην μπορούν σε καμία περίπτωση να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο. Η Άλμπα χωρίς να είναι ιδιαίτερα πολύ καλή, οι παίχτες ήταν πιο εύστοχοι και σιγά-σιγά αποκτούσαν διαφορά στο σκορ και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με +12 (10-22).

Ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο όπου οι Γερμανοί ξέφυγαν με +14 (12-26) στο 13’ καθώς οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να μην βρίσκουν λύσεις για να φτάσουν σε εύκολα καλάθια. Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός στο κλείσιμο της δεύτερη περιόδου ήταν να περιορίσει τη… ζημιά και να ολοκληρώσει το ημίχρονο με -11 (24-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο παρκέ περιορίζοντας τα λάθη του, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα και κλείνοντας το δρόμο προς το καλάθι στους Γερμανούς. Οι παίχτες του Μπαρτζώκα βρήκαν το εύκολο καλάθι, ροκάνισαν τη διαφορά και στο 29’ ανέτρεψαν το σκορ παιρνόντας για πρώτη φορά μπροστά με 45-44. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με +7 (51-44) και έχοντας πετύχει επί μέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 27-9.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί έβγαλαν αντίδραση, έκαναν το ματς ντέρμπι μειώνοντας τη διαφορά στο πόντο, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και τελικά να φτάσουν στη νίκη με 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Κόλιενσιτς (Mαυροβούνιο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2), Σλούκας 9, Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 11 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Ζαν-Σαρλ 13, Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (2)

ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες): Λο 10 (1), Τζίφεϊ 13 (2), Ντέλοου, Έρικσον 8 (2), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8, Τίμαν 10, Γκρέιντζερ 7 (1), Σίκμα 4, Λαμέρς 8