Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ (video)

Μετά το… στραπάτσο που δέχτηκε πριν λίγες ημέρες η ΑΕΚ από τη Ζόρια και τον διαφαινόμενο αποκλεισμό της από το Europa League, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας στην Τρίπολη τον Αστέρα με 2-1 για την 10η αγωνιστική της Super League. Ο Λιβάγια στο 13’ και ο Ανσαριφάρντ στο 58’ πέτυχαν τα τέρματα της «Ένωσης», ενώ για τον Αστέρα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπαράλες στο 44’.

Με το ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ έδειξε τις… διαθέσεις της για τη νίκη καθώς στο 2ο μόλις λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και γύρισμα του Λιβάγια, ο Σουάρεθ έδιωξε στη γραμμή το σουτ του Ανσαριφάρντ.

Στο 13ο λεπτό η «Ένωση» άνοιξε το σκορ (0-1) με τον Λιβάγια. Από σέντρα του Σάκχοφ και γύρισμα του Τάνκοβιτς ο Λιβάγια με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 21’ η ΑΕΚ φλέρταρε με δεύτερο τέρμα αλλά ο Μάνταλος πλάσαρε ψηλά άουτ, ενώ στο 24’ το σουτ του Τάνκοβιτς πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε η ΑΕΚ στο 42’ με ωραίο συνδυασμό των Μάνταλου, Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ, ο Καστάνιο «μπήκε» στη φάση κι απομακρύνοντας προς τα πίσω λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα (44’) από σέντρα του Άλβαρες ο Μπαράλες με κεφαλιά έφερε το ματς στο 1-1.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ και στο δεύτερο μέρος και στο 48’ σε σέντρα-σουτ του Λιβάγια η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα όμως (58’) η ΑΕΚ πέτυχε το δεύτερο τέρμα που έψαχνε με εκπληκτικό τελείωμα του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο «παραθυράκι» της εστίας του Παπαδόπουλου (2-1).

Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Μπαράλες – Ινσούα, Κρίστισιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε (84’ Βαλιέντε), Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο (46’ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Ρεγκίς (84’ Λέο Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος (90’ Χνιντ), Λιβάγια, Τάνκοβιτς (79’ Σιμόες), Ανσαριφάρντ (71’ Ολιβέιρα).