Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης, 2-0 τον Βόλο

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τον Άρη που επικράτησε με 2-0 του Βόλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 15η αγωνιστική της Super League. Ο Σάσα στο 18’ και ο Μπερτόλιο στο 81’ τα τέρματα του Άρη.

Πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο ο ΆΣρης νίκησε δίκαια τον Βόλο με 2-0 επιστρέφοντας στο σκοράρισμα αλλά και στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Στη πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία στο ματς ο Άρης βρήκε δίχτυα. Στο 18’ ο Σάσα πήρε τη μπάλα και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κλέιμαν για το 1-0.

Διπλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του ο Άρης έχασε πέντε λεπτά αργότερα (18’) όταν ο Κλέιμαν απέκρουσε το σουτ του Μάνου και στη συνέχεια το σουτ του Γκανέα κόντραρε στα σώματα. Ο Σίλβα στο 38’ έχασε άλλη μία σπουδαία ευκαιρία για τους «κίτρινους» που συνέχιζαν να πιέζουν, καθώς το σουτ που έκανε έφυγε ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι.

Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο 45αλεπτο με τους γηπεδούχους να είναι απειλητικοί και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ ενώ ο Βόλος είχε παθητικό ρόλο στο ματς.

Στο 48’ ο Κλέιμαν απέκρουσε το σουτ του Μάνου, ενώ στο 51’ ο Σίλβα σε τετ α τετ με τον Κλέιμαν αστόχησε.  Ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία έχασε ο Άρης στο 80ο λεπτό με τον Κλέιμαν να λέει «όχι» στον Μπερτόγλιο. Ωστόσο στο 81’ ο Μπερτόγλιο πλάσαρε σωστά και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες: Σάσα, Ματέο – Μπουένο, Περέα, Μπαριέντος.

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Γκάνεα, Σάσα (90’+2’ Τσαγκαλίδης), Ματίγια, Γκάμα (73’ Τζέγκο), Ματέο (73’ Μπερτόγλιο), Σίλβα (88’ Λόπεθ), Μάνος (74’ Μαντσίνι).

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσεθ, Μήτογλου, Ντεντάκης, Ριένστρα, Μπαριέντος, Δουβίκας, Μπαρτόλο (88’ Γκρίλο), Περέα (74’ Μαρτίνες), Μπουένο (46’ Σάντος).