«Έσπασε τα καλάθια» η εθνική που έχασε 69-53 από τις ΗΠΑ – Τη Δευτέρα ο «τελικός» με Τσεχία (video)

Πολύ καλή στην άμυνα, αλλά απογοητευτική στην επίθεση η εθνική μας ομάδα μπάσκετ δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και γνώρισε την ήττα με 69-53 από τις ΗΠΑ για την δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας και πλέον ζητά νίκη με 12 πόντους διαφορά από την Τσεχία την προσεχή Δευτέρα στον «τελικό» για την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, που τα περίμενε όλα από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, είχε πολλές βιαστικές και ως εκ τούτου κακές επιλογές κυρίως στην επίθεση, δεν είχε υπομονή και καθαρό μυαλό στο παιχνίδι της ζητώντας το τρίποντο στις περισσότερες επιθέσεις της, αν και ήταν πολύ άστοχη από μακρινή απόσταση.
Αμυντικά, παρ΄όλα αυτά τα πήγε πολύ καλά, περιόρισε με την ζώνη που έπαιξε στους 69 πόντους τις ΗΠΑ, ωστόσο αυτό από μόνο του δεν αρκούσε να δώσει ώθηση στην «επίσημη αγαπημένη» που επιθετικά είχε σε πολύ κακή ημέρα μερικά από τα αστέρια της.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε το καθήκον του γεμίζοντας τη… στατιστική του (15π., 13ασ.), ο Κώστας Σλούκας είχε κάποια θετικά ξεσπάσματα (13π.), αλλά οι υπόλοιποι διεθνείς είχαν το μυαλό τους στην… Τσεχία, μη μπορώντας να ακολουθήσουν το ρυθμό του MVP της περσινής σεζόν στο ΝΒΑ.

Στον αντίποδα, ο Γκρεγκ Πόποβιτς βρήκε λύσεις από τον… πάγκο, πάτησε γκάζι με το χαμηλό σχήμα που επέλεξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ με την άμυνα ζώνης «αποσυντόνισε» τη «γαλανόλευκη», παίρνοντας… δέκα με τόνο! Την ίδια στιγμή, ο Κέμπα Γουόκερ ηγήθηκε της επίθεσης, με τον άσο των Μπόστον Σέλτικς να τελειώνει τον αγώνα με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53

Με αφηνιασμένο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (7π. στο α’ δεκ.), άξιο συμπαραστάτη του τον Παπαπέτρου (7π. στο α’ δεκ.), ένα μόλις λάθος στην πρώτη περίοδο, έλεγχο των ριμπάουντ (10 έναντι 13) και στιβαρή άμυνα, η Εθνική κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 3΄, ενώ έδειχνε ικανή για την ανατροπή μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία τη βρήκε στο -2 (19-17). Ωστόσο, με το… καλημέρα του δευτέρου δεκαλέπτου το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έβγαλε τις… παθογένειες που παρουσίασε στην Α’ φάση της διοργάνωσης. Η «γαλανόλευκη» παρουσίασε τεράστιο πρόβλημα στην παραγωγικότητα, «κόλλησε» στους 3 πόντους (σ.σ. τρίποντο Σλούκα) για περίπου 5 λεπτά και έδωσε την ευκαιρία στις ΗΠΑ για ένα επιμέρους σκορ 10-3, με το οποίο ξέφυγαν για πρώτη φορά με +9 (29-20), εξαργυρώνοντας το χαμηλό σχήμα (Μπαρνς, Μίντλετον, Μίτσελ, Σμαρτ, Γουάιτ). Ένα νέο τρίποντο του Σλούκα βοήθησε την Εθνική να αναθαρρήσει, αλλά η Team USA με επιμέρους σκορ 19-8 πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με μία πολύτιμη διψήφια διαφορά ασφαλείας (38-25).

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παλεύει μόνος του στην επίθεση στην τρίτη περίοδο, οι Αμερικανοί δεν… αγχώθηκαν, αξιοποίησαν όλους τους αιφνιδιασμούς και έμειναν σταθερά στο +15, ενώ με τη λήξη της τρίτης περιόδου η Team USA ξέφυγε ακόμη και με +17 (54-37), απέναντι σε μία Εθνική, που έδειχνε ανήμπορη για την αντίδραση. Με την Team USA να δίνει ρεσιτάλ στην άμυνα και κρατά «εγκλωβισμένη» την ελληνική ομάδα, το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τους Αμερικανούς, οι οποίοι έφτασαν απρόσκοπτα στο τελικό 69-53…

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Πασκάλ (Φιλιππίνες) και Λίσζκα (Πολωνία).

ΗΠΑ (Γκρεγκ Πόποβιτς): Μπαρνς 9, Μπράουν 8, Χάρις 3 (1), Μίντλετον 4, Μίτσελ 10 (2), Πλάμλι, Σμαρτ 3, Τέρνερ 8, Γουόκερ 15 (3), Γουάιτ 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 15 (1), Αντετοκούνμπο Θ. 1, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 5, Λαρεντζάκης, Μάντζαρης 3 (1), Παπαγιάννης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 7 (1), Πρίντεζης 6, Σλούκας 13 (3), Βασιλόπουλος.

ΠΗΓΗ: ERTSPORTS.ERT.GR