Έβαλε πέντε, νίκησε με 2-1 ο Παναθηναϊκός (video)

Πέντε φορές ο Παναθηναϊκός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ αλλά νίκησε μόνο 2-1 για την 10η αγωνιστική της Super League. Ο Μακέντα στο 19’ και ο Λιάβας με αυτογκόλ στο 45’+ πέτυχαν τα τέρματα του Παναθηναϊκού. Το τελικό αποτέλεσμα που θα ήταν μεγαλύτερο αν λόγω VAR δεν ακυρώνονταν (σωστά ως οφσάιντ) τα τέρματα των Αϊτόρ (10’, 49’), Μαουρίτσιο (65’). Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναιτωλικός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σάντσες στη περιοχή και ο Μεντόσα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Από τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός έψαχνε το γρήγορο τέρμα που ήρθε στο 10ο λεπτό με τον Αϊτόρ αλλά μετά από εξέταση του VAR το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Ισπανός ήταν οριακά οφσάιντ. Ωστόσο εννιά λεπτά αργότερα (19’) ο Μακέντα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους» (1-0) με κοντινό πλασέ.

Στο 43’ ο Παναθηναϊκός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 με το αυτογκόλ του Λιάβα σε προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος (49’) με τον Αϊτόρ να σκοράρει με τακουνάκι, όμως και αυτό το τέρμα ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR για χέρι  του Βιγιαφάνιες στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 65’ ακυρώθηκε και τρίτο γκολ για τους «πράσινους», με τον Μαουρίτσιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Αϊτόρ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις σε μία από τις λιγοστές επιθέσεις των φιλοξενούμενων, ο Παναιτωλικός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σάντσες στη περιοχή και ο Μεντόσα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες, Μπουζούκης, Πούγγουρας, Σάντσες – Τσιγγάρας, Αριγίμπι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Βιγιαφάνιες (84’ Μπουζούκης), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (84’ Σερπέζης), Αϊτόρ (78’ Μολό), Καρλίτος (67’ Αγιούμπ), Μακέντα (78’ Καμπετσής).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τρ. Δέλλας): Κνετ, Τζανακάκης (80’ Μεντίνα), Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ντίας, Γιακολις (60’ Ντουάρτε), Μάζουρεκ (60’ Ταχάρ), Αριγίμπι (70’ Μεντόσα), Αζάντι (46’ Βέργος).