Εύκολα στον 2ο γύρο του Roland Garros η Σάκκαρη

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, η Μαρία Σάκκαρη, νίκησε την πολύ καλή φίλη της, Αϊλα Τομλιάνοβιτς με 6-0, 7-5 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός, που φιλοξενείται στο Παρίσι.

Η 25χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται στο Νο 24 της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ με 6-0 σε μόλις 24 λεπτά. Το δεύτερο σετ, ήταν εντυπωσιακό σε εξέλιξη, καθώς η Σάκκαρη και η 27χρονη Αυστραλή (Νο 64 στον κόσμο), «έσπασε» από τρεις (!) φορές το σερβίς της αντιπάλου. Μετά το 3-3, η Τομλιάνοβιτς προηγήθηκε με 5-3, αλλά η Σάκκαρη αντέδρασε και αφού ισοφάρισε σε 5-5, πέρασε μπροστά με 6-5 και «σπάζοντας» ακόμη μία φορά το σερβίς της Τομλιάνοβιτς, πήρε το σετ και το ματς με 7-5, σε 50 λεπτά.

Η Ρωσίδα Ρακίμοβα επόμενη αντίπαλος της Σάκκαρη

Η Ρωσίδα Καμίλια Ρακίμοβα θα είναι η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός. Η 19χρονη τενίστρια, που βρίσκεται μόλις στο Νο 182 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να μπει στο κυρίως ταμπλό μέσω προκριματικών και στον 1ο γύρο έκανε την έκπληξη, νικώντας τη σαφώς πιο έμπειρη Αμερικανίδα Σέλμπι Ρότζερς με 6-2, 6-3.

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR