Η Σίτι διέσυρε με 4-1 τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ (δείτε τα highlights)

Ο Αλισον Μπέκερ είχε σήμερα τη χειρότερη απόδοση της καριέρας του και «κρέμασε» τη Λίβερπουλ, δίνοντας τη δυνατότητα στη Μάντσεστερ Σίτι να πάρει την πρώτη της νίκη στο «Ανφιλντ» μετά από 18 ολόκληρα χρόνια με το εντυπωσιακό 4-1, για την 23η αγωνιστική της Premier League.

Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ, από τους καλύτερους στον κόσμο, έκανε δύο λάθη, προσφέροντας ουσιαστικά δύο γκολ, μέσα σε τρία λεπτά, στους Γκουντογκάν (73′) και Στέρλινγκ (76′), ενώ είχε ευθύνη και στο τέταρτο τέρμα, που πέτυχε ο Φιλ Φόντεν στο 83ο λεπτό.
Η Σίτι ήταν καλύτερη στο ματς και έδειξε πως πολύ δύσκολα θα χάσει τον φετινό τίτλο, ενώ η Λίβερπουλ έμεινε δέκα βαθμούς πίσω από την κορυφή, δεν έχει, πλέον, βλέψεις για να υπερασπιστεί το πρωτάθλημα, που κατέκτησε πέρσι μετά από 30 χρόνια, ενώ κινδυνεύει ακόμη και να μείνει εκτός τετράδας και Champions League!
Η Σίτι δεν μπόρεσε να προηγηθεί με τον Γκουντογκάν, όταν αστόχησε σε πέναλτι στο 37′, αλλά στο 49ο λεπτό ο Γερμανός διεθνής μέσος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Η Λίβερπουλ ισοφάρισε με το εύστοχο πέναλτι του Σαλάχ (63′), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα κυριάρχησαν στο γήπεδο και με τη …βοήθεια του Αλισον, έφθασαν στη μεγάλη νίκη μέσα στο Λίβερπουλ. Να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε, ως αλλαγή, και ο Κώστας Τσιμίκας για τους γηπεδούχους.
Στο μεταξύ, η Λέστερ έχασε δύο βαθμούς, καθώς έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Γουλβς. Νωρίτερα, επέστρεψε ο Χάρι Κέιν στην ενδεκάδα και η Τότεναμ στις νίκες, επικρατώντας, εντός έδρας, της Γουέστ Μπρομ με 2-0. Ο Αγγλος σταρ ξεπέρασε τον πρόσφατο τραυματισμό του και οδήγησε την ομάδα του Λονδίνου στη νίκη, μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα, δείχνοντας πόσο καθοριστικός είναι για τους «Σπερς».
Μάλιστα ο διεθνής επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Σον τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Κέιν είχε αποχωρήσει με αναγκαστική αλλαγή από την ήττα (3-1) της ομάδας του από τη Λίβερπουλ στο Tottenham Stadium, με τον Ζοσέ Μουρίνιο να τον στερείται στις αναμετρήσεις με τις Μπράιτον και Τσέλσι, στις οποίες η ομάδα του γνώρισε την ήττα.

Συνοπτικά τ’ αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία:
Άστον Βίλα-Άρσεναλ 1-0 (2′ Γουότκινς)
Μπέρνλι-Μπράιτον 1-1 (54′ Γκούντμουντσον – 36′ Ντανκ)
Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον 3-2 (16′ Γουίλοκ, 26′, 45’+ Αλμιρόν – 30′ Μιναμίνο, 48′ Γουόρντ-Πράουζ,
Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 0-0
Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 3-3 (24′ Καβάνι, 45′ Φερνάντες, 70′ ΜακΤόμινεϊ – 49′ Ντουκουρέ, 52′ Ροντρίγκες, 90+5′ Κάλβερτ Λιούιν)
Τότεναμ-Γουέστ Μπρομ 2-0 (54′ Κέιν, 58′ Σον)
Γουλβς-Λέστερ 0-0
Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (63′ Σάλαχ-49′, 73′ Γκουντογκάν, 76′ Στέρλινγκ, 83′ Φόντεν)