Ισοπαλία 0-0 απέσπασε η εθνική στη Λιουμπλιάνα

Με «λευκή ισοπαλία» έφυγε από το στάδιο «Στόζιτσε» της Λιουμπλιάνας η Εθνική Ανδρών απέναντι στη Σλοβενία, στην πρεμιέρα της στον 3ο όμιλο της League C στο Nations League. Η «γαλανόλευκη» ομάδα παρέμεινε αήττητη για τέταρτο συνεχή αγώνα, είδε όμως το σερί των τριών νικών της να διακόπτεται, από την πρώτη ισοπαλία της στη διοργάνωση.

Η επόμενη αναμέτρηση της Ελλάδας, που παρέμεινε αήττητη απέναντι στους Σλοβένους, είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Κυριακή (6 Σεπτεμβρίου, 21:45) στην Πρίστινα, εναντίον του Κοσόβου.

Ο Τζον Φαν΄τ Σχιπ παράταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1, με απώλεια τον Τσιμίκα που είχε ανεβάσει πυρετό και αποκλείστηκε, ενώ από τους γηπεδούχους έλειπε το «βαρύ πυροβολικό» της, Γιόσιπ Ίλιτσιτς.

Οι Σλοβένοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο εικοσάλεπτο αλλά δεν απείλησαν, σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα που πήρε την κατοχή στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και είχε δυο καλές ευκαιρίες, χωρίς πάντως να φτάσει σε υψηλό επίπεδο απόδοσης.

Στο 26΄ ο Λημνιός έκανε ωραία ντρίμπλα και σέντραρε αλλά ο Γιαννούλης δεν κατόρθωσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει απέναντι στον Όμπλακ, που ήταν εξουδετερωμένος.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μπακασέτας συνεργάστηκε με τον Μπακάκη που σέντραρε και η μπάλα έφτασε στον Παυλίδη, ο οποίος από τη μικρή περιοχή και πλάγια δεξιά προσπάθησε να κάνει το τακουνάκι, αλλά ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο Μαδρίτης απέκρουσε.

Πάντως, ο… χορός των ευκαιριών για την Εθνική είχε ξεκινήσει στο 16ο λεπτό, όταν σε σέντρα από δεξιά ο Μπλάζιτς παραλίγο να σημειώσει ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από την εστία.

Η Ελλάδα ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου και πίεσε τους γηπεδούχους, τους οποίους δεν άφηνε να περάσουν τη μεσαία γραμμή. Στο 52΄ οι παίκτες του Φαν΄τ Σχιπ ξεδιπλώθηκαν ωραία, ο Παυλίδης βρήκε τον Λημνιό που σούταρε από την περιοχή και πλάγια δεξιά, όμως ο Όμπλακ απέκρουσε χαμηλά.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, κάτι λογικό αφού οι ομάδες και από δεκάμηνη αγωνιστική προέρχονταν και ξεκίνημα της νέας περιόδου είναι. Η Ελλάδα εξακολουθούσε να ορίζει την τύχη του αγώνα, στο 81΄ ο Σιόβας που ήρθε από πίσω σε στημένη μπάλα δεν τη βρήκε σωστά και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο 86΄ η Εθνική παραλίγο να φύγει ηττημένη, όταν στη σέντρα του Ζίβετς η προβολή του Σπόραρ έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα, στη μοναδική ευκαιρία των Σλοβένων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπόμπι Μάντεν (Σκωτία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπλάζιτς, Μπίγιολ, Ζάιτς – Μπακάκης

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίας Κεκ): Όμπλακ, Μπάλκοβετς, Μέβλια, Μπλάζιτς, Στογιάνοβιτς, Μπόχαρ, Βέτριχ, Μπίγιολ (78΄ Κούτερ), Ρεπ (52΄ Ζίβετς), Βούκιτς (61΄ Ζάιτς), Σπόραρ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν Σιπ): Μπάρκας, Γιαννούλης, Σιόβας, Σβάρνας, Μπακάκης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Μάνταλος (87΄ Μασούρας), Μπακασέτας, Λημνιός, Παυλίδης (76΄ Φούντας).

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI