«Καθάρισε» νωρίς η ΑΕΚ στη Λαμία (video)

Με το τέρμα του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 9ο λεπτό η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία με 1-0 στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη Super League. Η «Ένωση» ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Ινσούα με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 53’.

Από πολύ νωρίς η ΑΕΚ κατάφερε να βρει δίχτυα καθώς στο 8’ ο Ανσαριφάρντ νίκησε τον Επασί ανοίγοντας το σκορ 1-0. Στο 19΄ο Επασί νίκησε τον Μπακάκη σε τετ α τετ, ενώ στο 21’ ο Ανσαριφάρντ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίχτες στο 53’ όταν ο Ινσούα πάτησε τον Προβυδάκη και ο διαιτητής έβγαλε στον Αργεντινό την κόκκινη κάρτα. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει το 1-0 χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και πηγαίνει με καλή ψυχολογία στο εξ αναβολής ντέρμπι με τον Άρη την ερχόμενη Πέμπτη (14/1).

Διαιτητής: Κουτσιαύτης

Κίτρινες: Ρόμανιτς, Βασιλακάκης, Τζανδάρης – Ολιβέιρα

Κόκκινη: Ινσούα (53΄)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (63΄ Τζανδάρης), Μπιάρνασον (74΄ Γκούγκα), Προβυδάκης (59΄ Ντέλετιτς), Βασιλακάκης (59΄ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (63΄ Τιρόνε), Καραμάνος.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Σάκχοβ (69΄ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος (62΄ Γαλανόπουλος), Αλμπάνης (57΄ Λόπες), Τάνκοβιτς (69΄ Λιβάγια), Ανσαριφάρντ (62΄ Ολιβέιρα).