Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Βόλο 3-1 (video)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’ με το τέρμα του Κιάκου, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Βόλο με 3-1 στην Τούμπα για την 16η αγωνιστική της Super League. Τα τέρματα του ΠΑΟΚ πέτυχαν ο Σβαμπ με πέναλτι στο 29’, ο Ίνγκασον στο 65’ και ο Κρμέντσικ στο 90’.

Διπρόσωπος εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι κάνοντας ένα κακό πρώτο ημίχρονο και ένα καλό δεύτερο στο οποίο κατάφερε να πετύχει την ανατροπή στο σκορ και να πάρει τη νίκη.

Ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε το κακό πρόσωπο του ΠΑΟΚ και στο 11’ «πάγωσε» την Τούμπα ανοίγοντας το σκορ. Ο Κιάκος με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα (16’) οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ όταν ο Δουβίκας βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη αλλά ο κίπερ του ΠΑΟΚ είπε «όχι». Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο και στο 29’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ριέστρα μετά από τακουνάκι του Σφιντέρσκι. Ο Σβαμπ από την άσπρη βούλα ευστόχησε και έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και πίεσε χάνοντας μερικές καλές ευκαιρίες. Στο 56’ ο Ουάρντα αστόχησε για λίγο, ενώ στο 60’ ο Βόλος είχε τη δική του καλή στιγμή στο δεύτερο 45αλεπτο με το σουτ του Σάντος που έφυγε έξω.

Στο 65’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή του σκορ μετά από κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι στον Ίνγκασον που με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 74΄ σουτ του έφυγε ελάχιστα άου, ενώ στο 82’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να χρηστεί σκόρερ. Στο τελευταίο λεπτό του ματς ο Κρμέντσικ στο ντεμπούτο του με τον ΠΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη κάνοντας το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: Αντρ. Ζίφκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί – Κλέιμαν, Κιάκος, Περέα, Δουβίκας

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα (46′ Βιεϊρίνια), Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (84′ Αουγκούστο), Τζόλης (78′ Μουργκ), Σφιντέρσκι (67′ Κρμέντσικ)

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπες): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο (86′ Ντεντάκης), Μήτογλου, Σάντος, Ριένστρα, Κιάκος (68′ Μαρτίνες), Μπαρτόλο, Περέα (63′ Νίνης), Ρενάτο, Δουβίκας.