Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Κρήτη 2-0 (video)

Με τους βαθμούς της νίκης έφυγε από τη Κρήτη ο Ολυμπιακός κερδίζοντας με 2-0 τον ΟΦΗ για την 8η αγωνιστική της Super League. Ο Χασάν στο 53’ και ο Μασούρας στο 80’ πέτυχαν τα τέρματα των «ερυθρόλευκων».

Από ένα δοκάρι είχαν οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Μέσω Video Assistant Referee ακυρώθηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων και γκολ των φιλοξενούμενων που «έπιασαν» τον Άρη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο ματς και απείλησε στο 4’ με τον Εμβιλά όμως ο Βάντερμαν με διπλή επέμβαση κράτησε το μηδέν. Στο 12’ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν νέα καλή ευκαιρία με το σουτ του Χασάν να φεύγει λίγο έξω. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με τη σειρά τους όταν ο Γιάννου με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στη ρίζα του κάθετου δοκαριού. Το φάουλ του Μπαλογιάννη στο 19’ πέρασε πάνω από το οριζόντιο έξω, ενώ ο Βάντερμαν είπε «όχι» σε κεφαλιά του Χασάν στο 23’.

Στο 29’ ο διαιτητής Παπαδόπουλος υπέδειξε πέναλτι σε σπρώξιμο του Χολέμπας στον Γιάννου, όμως με τη χρήση του VAR ο Γιάννου υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 42’ το δοκάρι σταμάτησε τη κεφαλιά του Μπρούμα σε μία ακόμη ευκαιρία των «ερυθρόλευκων».

Στο 53’ ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα (0-1) σε σέντρα του Καμαρά και κεφαλιά του Χασάν. Στο 56’ ο Μασούρας πέρασε τον Βάντερμαν γύρισε στον Χασάν αλλά ο Σελίμοβιτς έβαλε τη κόντρα και έσωσε. Στο 80ο λεπτό ο Ολυμπιακός κλείδωσε τη νίκη με τον Φορτούνη που βγήκε στην αντεπίθεση, πέρασε στον αμαρκάριστο Μασούρα και αυτός με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Στο 86’ ο Καμαρά βρήκε δίχτυα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως offside έπειτα και από την επιβεβαίωση του VAR.

Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Σελίμοβιτς, Σακόρ, Μεγιάδο – Καμαρά, Σεμέδο, Πέπε.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Κοροβέσης, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Σακόρ, Μεγιάδο (87’ Νέιρα), Μπαλογιάννης (61’ Ντε Γκουζμάν), Στάρτζεον, Γιάννου (61’ Γκαργκαλατζίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (69’ Πέπε), Μασούρας (84’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (77’ Φορτούνης), Χασάν (83’ Ελ Αραμπί).