Ο Αστέρας 1-0 τον Παναθηναϊκό, «διπλό» ο Βόλος στο Περιστέρι

Με έκπληξη ξεκινά το νέο πρωτάθλημα, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 1-0 του φιλόδοξου Παναθηναϊκού που έχασε πάντως μεγάλες ευκαιρίες για κάτι καλύτερο στον αγώνα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στην Τρίπολη πέτυχε ο Ριέρα.
Στο Περιστέρι ο Βόλος μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα καθώς πέρασε νικηφόρα με 2-0 επί του Ατρόμητου, χάρη σε γκολ των Δουβίκα και Μπαριέντος.

Ο Αστέρας είχε την ουσία, 1-0 τον Παναθηναϊκό

Ο «σκληροτράχηλος» και καλοδουλεμένος Αστέρας Τρίπολης ήταν ο θριαμβευτής στο σπουδαιότερο παιχνίδι της πρεμιέρας της Super League, επικρατώντας με 1-0 του Παναθηναϊκού, που «πέταξε» στα… σκουπίδια όλες τις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο, γνωρίζοντας μία οδυνηρή ήττα απ’ την πρώτη κιόλας αγωνιστική της νέας σεζόν.

Ο Αστέρας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, πιέζοντας ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό και στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Στο 3′ από πολύ γρήγορη αντεπίθεση και γύρισμα του Κρέσπι προς τον Αλί Μπαμπά, ο τελευταίος πλάσαρε προς τη γωνία, ο Διούδης βρήκε τη μπάλα με τα πόδια και πριν αυτή περάσει τη γραμμή, ο Βέλεθ την έδιωξε με υπερένταση. Στο 10′ ο Ριέρα έκανε πολύ ωραία κίνηση και πλασέ στη γωνία, με τον Διούδη να διώχνει τη μπάλα με εξαιρετική επέμβαση.

Από το τέταρτο και μετά, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τον αγώνα κι άρχισε να απειλεί την άμυνα του Αστέρα. Στο 26′ ο Καρλίτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα να αποκρούεται από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου, ενώ στο 29′ τόσο ο Ισπανός επιθετικός, όσο κι ο Σαβιέρ απέτυχαν να νικήσουν από κοντά τον Παπαδόπουλο και τον Πασαλίδη, που έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατά πολύ, με τους «πράσινους» να έχουν την κατοχή της μπάλας και τον Αστέρα να ψάχνει τις γρήγορες αντεπιθέσεις για να «χτυπήσει» την άμυνα του Παναθηναϊκού που έπαιζε πολύ ψηλά. Στο 48′ ο Καρλίτος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κώτσιρα μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, με τη βοήθεια και του VAR έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν λίγο περισσότερο την άμυνα του Αστέρα, μία εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων, τους έβαλε μπροστά στο σκορ. Ο Ριέρα δέχθηκε την μπάλα εξαιρετικά στο χώρο από τον Κρέσπι, έκανε θαυμάσια ντρίμπλα πάνω στον Μαυρομμάτη και με υπέροχο πλασέ στο «παραθυράκι» έκανε το 1-0 για τον Αστέρα.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς εκεί που ήθελαν. Έδωσαν χώρο στον Παναθηναϊκό που αδυνατούσε να βρει χώρο για να «τρυπήσει» την άμυνα του Αστέρα και οι παίκτες της αρκαδικής ομάδας, συνέχισαν να «χτυπούν» στην κόντρα. Στο 83′ ο Τασουλής με τρομερό σουτ στην κίνηση λίγο έλειψε να σημειώσει και δεύτερο γκολ για τον Αστέρα, όμως η μπάλα αποκρούστηκε από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Κίτρινες: 44′ Μπαράλες, 85′ Κώτσιρας – 27′ Σάντσες, 42′ Καρλίτος, 77′ Μακέντα, 89′ Βέλεθ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ, ‘Αλβαρεθ (71′ λ.τρ. Τασουλής), Μουνάφο (72′ Μπ. Φερνάντεθ), Μπελόκ (55′ Βαλιέντε), Ριέρα, Αλί Μπαμπά (56′ Λέο Τιλίκα), Κρέσπι (90’+2’ Γκαρθία), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντ. Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Πούγγουρας, Μαυρομμάτης (87′ Ζαγαρίτης), Κουρμπέλης (70′ Αλεξανδρόπουλος), Σερπέζης (60′ Μπουζούκης), Αγιούμπ, Σαβιέρ (71′ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος, Μακέντα.

«Διπλό» στην πρεμιέρα για τον Βόλο, 2-0 τον Ατρόμητο

Με σπουδαίο «διπλό» άρχισε ο Βόλος τις υποχρεώσεις του στο εφετινό πρωτάθλημα της Super League. Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ πέρασε νικηφόρα (2-0) από την έδρα του Ατρομήτου, για την 1η αγωνιστική. Ο Τάσος Δουβίκας στο 77΄ άνοιξε το σκορ, με τον Έλληνα επιθετικό να πανηγυρίζει στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Βόλου, ενώ ο Μπαριέντος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 93΄ με πέναλτι. Στην επιστροφή του στον Ατρόμητο, ο Νταμίρ Κάναντι είδε την ομάδα του να μένει με δέκα παίκτες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, μετά τη δεύτερη κίτρινη (κόκκινη και αποβολή) που αντίκρυσε ο Σπύρος Ρισβάνης, για μαρκάρισμα πάνω στον Χουάν Χοσέ Περέα.
Μετά από ένα υποτονικό και για τις δύο ομάδες πρώτο ημίχρονο, ο Βόλος προσπάθησε να αξιοποιήσει το αριθμητικό του πλεονέκτημα εντός του αγωνιστικού χώρου, χωρίς όμως κάποια αξιόλογη φάση. Ωστόσο, στο 77΄ οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη καλή ευκαιρία τους, κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Φεράρι βρήκε με σέντρα τον Δουβίκα και ο τελευταίος με προβολή έγραψε το 1-0. Με ανεβασμένη την ψυχολογία πλέον οι ποδοσφαιριστές του Βόλου ανέβασαν ταχύτητα, πίεσαν και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων «σφράγισαν» τη νίκη από το σημείο του πέναλτι με τον Μπαριέντος. Ο διαιτητής είχε δείξει την «εσχατή των ποινών» στο 92΄, όταν ο Δουβίκας ανατράπηκε στην περιοχή από τον Γούτα.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζήλος (Λάρισας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρισβάνης, Στρούγγης – Μπαρτόλο, Σάντσες, Μπαριέντος, Γκουαροτσένα, Φεράρι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 45+1΄ Ρισβάνης (2η κίτρινη)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Ρισβάνης, Τομάσεβιτς (84΄ Χαρίσης), Κιβρακίδης, Ούμπιδες (84΄ Ενσικουλού), Σάλομον, Ραμπέγιο (46΄ Μουνίθ), Αγκάγεφ (46΄ Στρούγγης), Μανούσος (65΄ Γιακουμάκης).

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Φεράρι, Σάντσες, Κολόμπο, Τέκιο, Ριένστρα, Μπαριέντος (+90΄ Κρητικός), Γκουαροτσένα (46΄ Μπαρτόλο), Μαρτίνες (67΄ Κιάκος), Περέα (81΄ Γέντρικσεκ), Δουβίκας.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στην πρεμιέρα της Super League:
Άρης-Λαμία 3-1 (72΄ Λόπεθ, 78΄πεν. Μπρούνο Γκάμα, 89΄ Μπερτόλιο – 38΄πεν. Ρόμανιτς)
ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 1-0 (16΄ Τζόλης)
ΟΦΗ-Παναιτωλικός 1-1 (60΄ Νέιρα – 45+6΄πεν. Μάζουρεκ)
Ατρόμητος-Βόλος 0-2 (77΄ Δουβίκας, 90+3΄ Μπαριέντος)
Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός 1-0 (73΄ Ριέρα)
Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΣ Γιάννινα 21/10 (18:15)
ΑΕΚ-Ολυμπιακός 16/12 (19:30)