Ο Χασάν ξελάσπωσε τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις (video)

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χασάν βρήκε δίχτυα και πέτυχε το νικητήριο τέρμα του Ολυμπιακού απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα (1-0) στο Καραϊσκάκη για την 17η αγωνιστική της Super League.

Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς ο Ολυμπιακός χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων για να λυγίσει την σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων και να φτάσει στη νίκη.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε δυνατά στο ματς αλλά σιγά-σιγά ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και στο 20’ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ, όταν ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το πέναλτι (που έκανε ο κίπερ του ΠΑΣ στον Ελ Αραμπί) αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε.

Στο 53’ ο Μασούρας απείλησε με κοντινό πλασέ αλλά απέκρουσε ο Αθανασίου (μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Χουτεσιώτη), στην εξέλιξη της φάσης ο Ελ Αραμπί βρήκε δίχτυα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR που έδειξε τον φορ του Ολυμπιακού σε θέση οφσάιντ.

Στο 3ο λεπτό τωβν καθυστερήσεων μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη,  ο Χασάν με κεφαλιά σκόραρε και λύτρωσε τον Ολυμπιακό κάνοντας το τελικό 1-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρέαμπτσιουκ – Χουτεσιώτης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σάλιακας, Αθανασίου

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (72΄ Βρουσάι), Σισέ, Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46΄ Καμαρά), Βαλμπουενά (82΄ Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας (66΄ Χασάν), Μπρούμα (46΄ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης (46΄ Αθανασίου), Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Σάλιακας, Λιάσος, Σιόντης, Καρτάλης (87΄ Πανουργιάς), Μπρένερ (55΄ Ελευθεριάδης), Λεό, Παμλίδης (79΄ Νάουμετς).