Ο Παναθηναϊκός «υποκλίθηκε» με 89-83 στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ

Ο Παναθηναϊκός υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μέσα στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας την 3η ήττα του σε πέντε αγώνες, με 89-83, καθώς έχουν αναβληθεί οι αναμετρήσεις του με Βιλερμπάν και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Ο πλουραλισμός της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη δεν βρήκε απάντηση από τους «πράσινους» που έχοντας και σημαντικές απουσίες κυνηγούσαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 19 πόντους, αλλά στο β΄ μέρος «σιώπησε». Διψήφιοι από τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου (13π.), Ααρόν Ουάιτ (11π.) και οι Γιώργος Παπαγιάννης, Λευτέρης Μποχωρίδης με 10 πόντους έκαστος.

Από την ΤΣΣΚΑ που έφτασε σε μία δεύτερη διαδοχική νίκη και 4η σε σύνολο επτά αγώνων, ξεχώρισαν οι Ουίλ Κλάιμπερν (15π., 7ρ.), Νταρούν Χίλιαρντ (14π.) και Ντάνιελ Χάκετ (13π., 4ασ.). Στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ, ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 10 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

Η απόφαση του Δημήτρη Ιτούδη να τοποθετήσει ψηλά… οδοφράγματα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (Μιλουτίνοφ, Κουρμπάνοφ και Σενγκέλια) έκαναν εφιαλτική τη ζωή του Παναθηναϊκού, που αδυνατούσε να περάσει τη μπάλα στο ζωγραφιστό και μάταια προσπαθούσε να απαντήσει από την περιφέρεια. Στον αντίποδα, οι Ρώσοι ξέφυγαν γρήγορα με 5-18 στο 5΄, έχοντας σε… κέφια τον Χίλιαρντ από τα 6.75. Ωστόσο, στο τελευταίο τετράλεπτο της πρώτης περιόδου και συγκεκριμένα όταν ο Ιτούδης χαμήλωσε το σχήμα, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, αξιοποίησε τους αιφνιδιασμούς, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με τους Ουάιτ, Νέντοβιτς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση απάντησαν με επιμέρους σκορ 19-6 για το 24-24 του δεκαλέπτου!

Με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει και πάλι νωχελικά στο παρκέ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε στα πρόσωπα των Τζέιμς, Χάκετ, Στρέλνιεκς και φυσικά του Χίλιαρντ (τελείωσε με 4/4 τρίποντα το πρώτο ημίχρονο) τους «εκτελεστές» που έψαχνε από τα 6.75, αξιοποίησε όλους τους αιφνιδιασμούς και με νέο επιμέρους σκορ 7-25 εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (31-49) στο 17΄. Η αφύπνιση του Νέντοβιτς, όμως, φρόντισε να δώσει και πάλι σφυγμό στους «πράσινους» και μετά από προσωπικό σερί 8-0 του Σέρβου (2 τρίποντα) το «τριφύλλι» μείωσε σε 42-51 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό μέσα από την εξαιρετική του άμυνα και με επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε στο 24΄ σε 52-53, μετά από τρίποντο του Φόστερ. Ωστόσο, τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ των «πράσινων» και τα διαδοχικά φάουλ, που έστελναν τους Ρώσους στη γραμμή των βολών, βοήθησαν την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει με 52-60 στο 27΄. Το τρίποντο του Στρέλνιεκς στο 29΄ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (54-63), για να κλείσει η ομάδα του Δημήτρη Ιτούφη το δεκάλεπτο στο +7 (58-65).

Τα επιθετικά ριμπάουντ της ΤΣΣΚΑ έκαναν τη διαφορά στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τους Ρώσουε να τρέχουν σερί 0-8 και στο 32΄ να ξεφεύγουν με 58-73. Χάκετ και Βόιτμαν είχαν την απάντηση από τα 6.75 σε κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης του Παναθηναϊκού και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μποχωρίδη σε άμυνα, δημιουργία και επιθεση, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τελικό 83-89.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Σέμες

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 10 (2), Παπαπέτρου 13 (2), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (4), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Μπολομπόι 6, Τζέιμς 10 (2), Χίλιαρντ 14 (4), Χάκετ 13 (3), Στρέλνιεκς 9 (2), Βόιτμαν 5 (1), Κλάιμπερν 15, Σενγκέλια 6, Μιλουτίνοβ 6, Κουρμπάνοφ 5 (1).

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI