Ο θρίαμβος των αουτσάιντερ στο Super Cup-Και το Περιστέρι πέρασε στον τελικό

Το Περιστέρι έκανε την έκπληξη και νίκησε τον Παναθηναϊκό με 90-82 στον 2ο ημιτελικό του Super Cup παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Η ομάδα του Περιστερίου θα αντιμετωπίσει αύριο στις 21:00 τον Προμηθέα ενώ νωρίτερα στις 16:30 θα αναμετρηθούν η ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Ο «βομβαρδισμός» του Περιστερίου από τα 6.75 (14/23 τρίποντα), η έφεση στη δημιουργία και οι καλές άμυνες, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Παναθηναϊκό.

Στον αντίποδα, το πρώτο «καμπανάκι» ήχησε για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, ο οποίος είδε την περιφερειακή άμυνα του «τριφυλλιού» να υπολειτουργεί και την ευστοχία από τα 6.75 να έχει εγκαταλείψει τους «πράσινους» (μόλις 7/32 τρίποντα).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τέραν Πέτεγουεϊ με 26 πόντους (4/5τρ.), ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-42, 61-67, 82-90

Με 4/7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και έλεγχο των ριμπάουντ, το Περιστέρι κατάφερε να κρύψει τα διαδοχικά λάθη του και στο 8΄ προηγήθηκε ακόμη και με +6 (22-16), απέναντι σε έναν «σαστισμένο» επιθετικά και αμυντικά Παναθηναϊκό. Μοναδική εξαίρεση στην «άνευρη» περιφερειακή γραμμή του «τριφυλλιού» στο πρώτο ημίχρονο (μόλις 4/13 τρίποντα), ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο, χάρισε το προβάδισμα στους «πράσινους» στο 13΄ (27-26), για να «χτυπήσει» στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μέσα στο αντίπαλο καλάθι, ισορροπώντας το ματς (42-42 στο ημ.).

Μάταια προσπαθούσε και στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός να βρει το μακρινό σουτ, την ώρα που το Περιστέρι συνέχιζε να εκτελεί από τα 6.75 (5/7 στο γ’ δεκ.), μένοντας σε απόσταση αναπνοής και κάνοντας την υπέρβαση στο 27΄, όταν από το ισόπαλο 56-56 απάντησε με «βομβαρδισμό» τριπόντων και με επιμέρους σκορ 11-5 έκλεισε την περίοδο στο +6 (67-61). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στον… επίλογο του αγώνα, αλλά το Περιστέρι είχε μία απάντηση από τα 6.75 σε κάθε ενέργεια αντεπίθεσης του «τριφυλλιού», που έδειχνε ανήμπορο για την ανατροπή και ουσιαστικά δεν απείλησε μέχρι το τελικό 82-90.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μάνος, Τσολάκος

ΠΗΓΗ: sports.ert.gr

Σχετική είδηση: 1ο Super Cup (Ημιτελικός): Απέκλεισε την ΑΕΚ ο Προμηθέας και πήγε τελικό