Όλα μηδέν στο ντέρμπι των «αιωνίων», η ΑΕΚ συνέτριψε τον Άρη και αγκάλιασε τη 2η θέση

Χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι των «αιωνίων» Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» η ΑΕΚ συνέτριψε τον Άρη (1-4) και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 2ης θέσης.

Συνοπτικά:

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-0

Χωρίς γκολ και νικητή έληξε το ελληνικό «clasico» ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (0-0), με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στο γήπεδο για 98 λεπτά, «εξουδετερώνοντας» στο τέλος η μία την άλλη.

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών των πρωταθλητών Ελλάδος για την περίοδο 2019/20, μετά από μία σειρά πέντε νικών στην πρώτη πεντάδα αγώνων των πλέι-οφ, απέναντι σε έναν πολύ ανταγωνιστικό (παρά τις πάρα πολλές απουσίες) Παναθηναϊκό.

Άρης-ΑΕΚ 1-4

Δύο γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα, ένα του Αντρέ Σιμόες κι ένα… πάρε-βάλε του Παουλίνιο στον Σιμάνσκι, βοήθησαν την ΑΕΚ να πάρει εύκολη νίκη με σκορ 4-1 επί του Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των Play Off της Super League. Ακόμη και το γκολ του Άρη είχε… πορτογαλικό άρωμα, αφού το σημείωσε ο Μπρούνο Γκάμα, ισοφαρίζοντας προσωρινά για τους γηπεδούχους.