Πήρε το ντέρμπι με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού ο Ολυμπιακός (δείτε τα highlights)

Με πρωταγωνιστή τον Κριστιάν Φρομ, που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Παναθηναϊκό με 3-0 (30-28, 25-17, 25-15) στο ντέρμπι των «αιωνίων» για την 7η και τελευταία αγωνιστική του α΄ γύρου στη Volley League.

Η πειραϊκή ομάδα έμεινε μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα, αλλά με έναν αγώνα περισσότερο από τον Φοίνικα Σύρου. «Κλειδί» για την εξέλιξη του ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ, όπου ο Παναθηναϊκός πίεσε κι έφτασε κοντά στην κατάκτησή του, για να το χάσει με 30-28 ύστερα από μάχη.

Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, που επέβαλε το ρυθμό της, είχε πολυφωνία στην επίθεση παρά την κακή βραδιά του Έγκλεσκαλνς που έμεινε «μονοψήφιος» και τελικά επικράτησε κατά κράτος των «πρασίνων», κατακτώντας εύκολα το δεύτερο και δια… περιπάτου το τρίτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Τσάτσιτς προηγήθηκε 12-9 και 14-10, στη μέγιστη τιμή της διαφοράς, μετά από το μπλοκ του Πελεκούδα στον Φρομ. Η άνοδος των Μιγιαΐλοβιτς και Φρομ «έκρυψε» την αποψινή αναποτελεσματικότητα του Έγκλεσκαλνς, ο Ολυμπιακός μείωνε διαρκώς τη διαφορά και ισοφάρισε 20-20.

Με το χαμένο σερβίς του Φρομ και το λάθος του Όκολιτς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 23-21 και 24-23, με τον Ράπτη. Ο Τσάτσις έχασε το σερβίς (24-24) και με φιλέ του Πελεκούδα έγινε το 25-24. Το μπλοκ του Ρανγκέλ έβαλε τον Παναθηναϊκό για τελευταία φορά μπροστά (26-25).

Ο Ολυμπιακός με τον Φρομ και χαμένο σερβίς του Ράπτη προηγήθηκε 27-26 και 28-27 αντίστοιχα. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Ράπτη (28-28), αλλά η επίθεση του Φρομ και το φιλέ του Τσάτσιτς έκριναν το σετ με 30-28.

Από το δεύτερο σετ και ύστερα ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, ξέφυγε 9-5 στο σκορ και με πολλές λύσεις πάνω στο φιλέ αύξησε τη διαφορά προς το φινάλε του σετ. Το σκορ πήγε στο 20-14 και το σετ έληξε με δύο πόντους του Όκολιτς (επίθεση και άσσο).

Το σερβίς του Τσάτσιτς έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 4-1 στο 3ο σετ, αλλά η απάντηση ήρθε από το σερβίς του Έγκλεσκαλνς, ο οποίος έδωσε την ευκαιρία για σερί 6-0 και ανατροπή (7-4). Εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι, αφού ο Παναθηναϊκός δεν αντιστάθηκε ξανά, η διαφορά πήρε μεγάλη διάσταση και σετ κι αγώνας ολοκληρώθηκαν με δύο επιθέσεις του Μιγιαΐλοβιτς (επίθεση και άσσο).

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Κρίστιαν Φρομ, δήλωσε: «Στο 1ο σετ ο αντίπαλός μας έδειξε ότι είναι μια καλή ομάδα, αλλά κι εμείς δείξαμε ότι είμαστε πολύ καλύτερη ομάδα και αξίζαμε τη νίκη. Επί προσωπικού σίγουρα ήταν το καλύτερό μου παιχνίδι με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ήταν μια καλή στιγμή για εμένα αλλά μπορώ να παίξω ακόμα καλύτερα. Αυτός είναι ο στόχος μου».

Ο Δημήτρης Καζάζης είπε: «Μετά το πρώτο σετ επιβάλαμε πλήρως τον ρυθμό μας και ήταν μία δίκαιη και καθαρή νίκη. Η ομάδα μας αποτελείται από εξαιρετικούς αθλητές και μπορεί να συμβεί να μην είναι η ημέρα κάποιου αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Γι΄ αυτό θέλουμε να έχουμε μία ομάδα με πολλές επιλογές και αυτό δείξαμε. Εξαιρετικός ήταν και ο Στιβαχτής, έφτιαξε το παιχνίδι μας και του αξίζουν συγχαρητήρια».

Από την πλευρά του, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος σχολίασε: «Στα δύο τελευταία παιχνίδια αυτό που δεν μας ικανοποιεί είναι ότι δεν παλέψαμε όπως έπρεπε και όχι τόσο οι ήττες. Μπορούμε να ανατρέψουμε τη βαθμολογία, καθώς τα επόμενα ντέρμπι τα έχουμε στην έδρα μας. Είμαστε 1-2 βαθμούς πίσω από αυτό που υπολογίζαμε στο τέλος του πρώτου γύρου. Μπορούμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα αλλά δεν έχουμε διάρκεια και σ’αυτό θα ψάξουμε να βρούμε λύση».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 21 (17/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 31% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 18 (16/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 50% άριστες), Έγκλεσκανς 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Όκολιτς 11 (8/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. – 55% άριστες), Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης, Εφραιμίδης 1 (1/1 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 20% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 11% άριστες), Ράπτης 13 (11/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. – 38% άριστες), Μούχλιας 1 (1/1 επ.), Πανταλέων.

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI