Προδόθηκε από την άμυνα ο Παναθηναϊκός που έχασε 95-83 από τη Βαλένθια

Ο επιρρεπής σε λάθη Παναθηναϊκός (18) υπέστη στη «Fonteta» την τρίτη διαδοχική ήττα και πέμπτη σε επτά αναμετρήσεις στη Euroleague. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με το τελικό 95-83 από τη Βαλένθια, για την 9η αγωνιστική, βλέποντας τις «νυχτερίδες» να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα και να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 5-1. Το «τριφύλλι» θα παραμείνει στην Ισπανία, καθώς ακολουθεί η αναμέτρηση με τη Μπασκόνια (19/11, 21:30), με την οποία ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του στη «διαβολοβδομάδα».

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83

Η «πράσινη» επίθεση έκανε τη διαφορά στην εκκίνηση του Παναθηναϊκού, με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να μπαίνουν «ζεστοί» από τα 6.75 (2/2 τρίποντα ο Γουάιτ και 1/1 ο Παπαπέτρου) και να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την… ανοχύρωτη άμυνα της ελληνικής ομάδας, όπως και τα λάθη της, και κατάφεραν να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο +1 (22-21). Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να περιορίσουν τα λάθη τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (10 στο σύνολο), η άμυνα συνέχισε να είναι αναποτελεσματική, αλλά η επίθεση ήταν και πάλι αυτή που κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό. Νέος πρωταγωνιστής της, μάλιστα, αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος με 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο, μαζί με 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα βοήθησε το «τριφύλλι» να σταματήσει την προσπάθεια της Βαλένθια να βρει ρυθμό, κρατώντας το σε απόσταση αναπνοής (45-41 στο ημίχρονο).

Η έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό συγκεντρωμένο σε άμυνα και επίθεση, τρέχοντας επιμέρους σκορ 5-11 και προσπερνώντας στο 23΄ με 50-52, μετά από τρίποντο του Μποχωρίδη. Ωστόσο, οι «πράσινοι» έχασαν γρήγορα τη συγκέντρωση τους, ενώ είδαν τον Έλληνα γκαρντ στο επόμενο λεπτό να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί βρήκαν και πάλι ρυθμό από τα 6.75 και στο 26΄ ξέφυγαν και πάλι με +6 (60-54), ενώ έμειναν σε απόσταση μέχρι το τέλος της περιόδου (70-66). Στον επίλογο του αγώνα, οι «πράσινοι» ήταν αναποτελεσματικοί και στην επίθεση, ενώ τα διαδοχικά λάθη τους έβαλαν γρήγορα σε μειονεκτική θέση (-12, 82-70 στο 34΄). Τρία κολλητά τρίποντα των γηπεδούχων αποτέλεσαν «ταφόπλακα» στα όνειρα της ελληνικής ομάδας για ανατροπή, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει στο 37΄ το μη αναστρέψιμο (91-78)…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόκα, Ορντόφ, Βικλίτσκι

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Χάουμε Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 18 (4), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ 11 (2), Κάλινιτς 4, Ντούμπλιεβιτς 9 (1), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Γουίλιαμς 14 (1), Χέρμανσον 13 (2), Χιμένεθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Μακ 15 (3), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (1), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1), Γουάιτ 9 (2), Μήτογλου 11 (1), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ Ρος 11 (1).

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR