Πρώτη στον όμιλο η εθνική και φουλάρει για Τόκιο, 8-5 την Ουγγαρία

Σπουδαία νίκη, έστω και για το γόητρο και την ψυχολογία, πέτυχε η εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών με 8-5 επί της Ουγγαρίας, στο προ-ολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης. Με όπλο την εκπληκτική άμυνα στην παίκτρια λιγότερη (οι Μαγυάρες είχαν 4/17!) και μεγάλη εμφάνιση από τη Χρυσή Διαμαντοπούλου (17 αποκρούσεις), η ελληνική ομάδα πήρε τη νίκη και την πρώτη θέση του Β΄ ομίλου, κυρίως όμως απέδειξε ότι δεν έχει να φοβάται κανέναν.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Ουγγαρία): 1-1, 1-2, 1-3, 2-2

Στον αυριανό (22/1) προημιτελικό το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει στις 9 μ.μ. την αδύναμη Σλοβακία και η πρόκριση στο Τόκιο θα κριθεί στον ημιτελικό του Σαββάτου, απέναντι σε Ιταλία ή Ολλανδία (όποια τερματίσει πρώτη στον Α΄ όμιλο, κάτι που θα ξεκαθαρίσει απόψε).

Οι παίκτριες του Τεό Λοράντου ξεκίνησαν το ματς τροφοδοτώντας δύο φορές στα 2μ. την Ξενάκη, που δεν μπόρεσε όμως να «νικήσει» την Γκανγκλ, ενώ στη συνέχεια οι διεθνείς έχασαν τέσσερις διαδοχικές επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα. Η ελληνική άμυνα, όμως, κράτησε καλά σε αυτό το διάστημα, με μόνη εξαίρεση ένα γκολ της Σουτς μετά από ριμπάουντ, και η Ελευθερία Πλευρίτου «έσπασε το ρόδι» στην παίκτρια παραπάνω, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου η εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά, με πέναλτι που κέρδισε η Μυριοκεφαλιτάκη και αξιοποίησε η Ελευθερία Πλευρίτου. Η Βάλι «απάντησε» άμεσα για την Ουγγαρία σε παίκτρια παραπάνω, αλλά η Ελευθεριάδου με μία τρομερή προσωπική ενέργεια «άδειασε» δύο παίκτριες και κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε η Τσουκαλά. Η Ελληνίδα αρχηγός χρεώθηκε στη συνέχεια με δύο απανωτές αποβολές, αλλά οι διεθνείς «έβγαλαν» τις άμυνες με παίκτρια λιγότερη (όπως και σε ακόμη δύο περιπτώσεις λίγο αργότερα) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες 3-2.

Η εθνική στο διάστημα αυτό είχε 1/6 με παίκτρια παραπάνω και οι Μαγυάρες 2/9, όμως ο Λοράντος είχε πλέον (εκτός της Τσουκαλά) και τις Ελευθερία Πλευρίτου και Μαρία Πάτρα με δύο ποινές. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός ρίσκαρε με την αρχηγό, η οποία τελικά αποβλήθηκε οριστικά, 4΄54΄΄ πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου, αλλά η ελληνική άμυνα και η Χρυσή Διαμαντοπούλου ήταν… απροσπέλαστες και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε να ξεφύγει με 5-2, με γκολ των αδελφών Πλευρίτου (η Ελευθερία σε παραπάνω, η Μαργαρίτα στα ίσια), για να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη 6-3, με τέρμα της Ελευθεριάδου. Η Έλενα Ξενάκη έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με δύο γκολ στην τελευταία περίοδο, καθώς η εθνική διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας και έφτασε στη νίκη με 8-5.

Διαιτητές: Ντρέβαλ (Ρωσία), Πέρις (Κροατία)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ατίλα Μπίρο): Γκανγκλ, Σίλαγκι, Βάλι 1, Γκουρισάτι 1, Σουτς 1, Παρκς, Ίλες 1, Κέστελι 1, Λαϊμέτερ, Γκιονγκιόσι, Ριμπάνσκα, Γκάρντα, Μαγκιάρι

ΕΛΛΑΔΑ (Τεό Λοράντος): Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Τριχά, Ελευθεριάδου 1, Μαργ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 2, Νίνου, Πάτρα, Κώτσια, Βασ. Πλευρίτου, Ελευθ. Πλευρίτου 3, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR