Ψαλιδίστηκαν οι ελπίδες της ΑΕΚ στο Europa League μετά την ήττα από τη Λέστερ με 1-2

Λιγοστές ελπίδες έχει πλέον η ΑΕΚ για πρόκριση στους «32» του Europa League από τον 7ο όμιλο μετά την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια. Η «Ένωση» ηττήθηκε στο άδειο από κόσμο ΟΑΚΑ από τη Λέστερ με 1-2 και έμεινε στη τελευταία θέση στον όμιλο μαζί με την Ζόρια χωρίς βαθμό, ενώ στη κορυφή ισοβαθμούν Λέστερ και Μπράγκα με 6.

Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο με τα τέρματα των Βάρντι (18’ πέναλτι) και Τσάουντρι (39’), ενώ το τέρμα της ΑΕΚ πέτυχε ο Τάνκοβιτς στο 48’.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου (15’) η Λέστερ χτύπησε καμπανάκι στην ΑΕΚ, όταν το δυνατό σουτ του Μάντισον έξω από τη περιοχή έφυγε λίγο έξω από την εστία του Τσιντώτα. Δύο λεπτά αργότερα (17’) ο κίπερ της ΑΕΚ έκανε λάθος εκτίμηση, ανέτρεψε στη περιοχή τον Βάρντι και οι Άγγλοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Βάρντι εκτέλεσε με δύναμη στη γωνία του Τσιντώτα και άνοιξε το σκορ 0-1.

Στο 23’ η Λέστερ έχασε νέα καλή ευκαιρία όταν ο Ιντέρ βγήκε τετ α τετ στη γωνία του Τσιντώτα αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κράτησε την «Ένωση» στο ματς.

Στο δίλεπτο 27’-28’ η ΑΕΚ φλέρταρε με την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις με τον Λιβάγια. Ο Μπακάκης έκανε γέμισμα ο Κροάτης έσπασε το τεχνικό οφσάιντ και με κεφαλιά απείλησε αλλά ο Σμάιχελ με εντυπωσιακή εκτίναξη έδιωξε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό (28′) πάλι ο Λιβάγια βγήκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που έκανε ήταν άστοχο.

Στο 39ο λεπτό η Λέστερ σφράγιζε τη νίκη ανεβάζοντας το σκορ στο 0-2 με τον Τσάουντρι που από κόρνερ του Βάρντι βρέθηκε αφύλακτος στη περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία της Λέστερ (46’) όταν στη σέντρα ξυράφι του Τόμας ο Βάρντι δεν μπόρεσε εξ επαφής να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το δίλεπτο όμως 48’-50’ ανήκε στην ΑΕΚ που μείωσε αλλά έφτασε κοντά και στην ισοφάριση! Στο 48’ ο Μάνταλος με ωραίο γέμισμα στη πλάτης άμυνας της Λέστερ βρήκε τον Τάνκοβιτς που με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Σμάιχελ για το 1-2. Στο επόμενο λεπτό πάλι ο Μάνταλος χόρεψε τους αμυντικούς έξω από τη περιοχή πέρασε εκπληκτική πάσα στον Τάνκοβιτς που βρέθηκε τετ α τετ αλλά το σουτ πέρασε ψηλά άουτ και η ευκαιρία χάθηκε.

Η Λέστερ απείλησε εκ νέου στο 56΄με σουτ του Τσάουντρι που μπλόκαρε με διπλή επέμβαση ο Τσιντώτας, ενώ το πλασέ του Ιντέρ στο 64’ κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Λέστερ έλεγξε τον ρυθμό, δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ και έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από το ΟΑΚΑ.

Διαιτητής: Χάραλντ Λέχνερ (Αυστρία)

Κίτρινες: Μάνταλος, Κρίστιτσιτς, Ινσούα

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (86΄ Βασιλαντωνόπουλος), Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Ινσούα (86΄ Μαχαίρας), Σάκχοφ (86΄ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια (46΄ Ολιβέιρα), Λόπες, Ανσαριφάρντ (46΄ Τάνκοβιτς)

ΛΕΣΤΕΡ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Μόργκαν, Φοφανά, Φούκς (46΄ Τόμας), Τζάστιν, Ουντέρ (66΄ Πραέτ), Τσάουντχαρι (66΄ Μεντί), Τίλεμανς, Μάντισον (74΄ Μπαρνς), Ολμπράιτον, Βάρντι (70΄ Ιεανάτσο)