Σε έξι λεπτά «καθάρισε» τη νίκη ο ΠΑΟΚ (video)

Με τους βαθμούς της νίκης έφυγε ο ΠΑΟΚ από το Περιστέρι κερδίζοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 για την 22η αγωνιστική της Super League. Τα τέρματα του ΠΑΟΚ πέτυχαν ο Ζίβκοβιτς στο 56’ και ο Σβαμπ στο 62’.

Έξι λεπτά χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο (56’-62’) για να εδραιώσει τη νίκη του απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι και να ανέβει ξανά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά  στην αναμέτρηση και στο 5’ δημιούργησε τη πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Τζόλη που έφυγε έξω, ενώ στο 19’ οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Οικονομόπουλου στη περιοχή. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο άουτ.

ΟΙ φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν και να χάνουν καλές ευκαιρίες όπως το σουτ του Σβαμπ στο 36’ που έφυγε λίγο έξω, ενώ στη τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Κρμέντσικ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Πιο αποτελεσματικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος που άνοιξε το σκορ στο 56’ με τον Ζίβκοβιτς ο οποίος με ατομική ενέργεια νίκησε τον Λοντίγκιν για το 0-1.

Στο 61’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τζόλη στη περιοχή από τον Οικονομόπουλο και ο Σβαμπ από την άσπρη βούλα στο 62’ «έγραψε» το 0-2.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος – Τσιγγάρας, Βιεϊρίνια

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Α. Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (62’ Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Πέρσμαν, Λιάσος (63’ Κάστρο), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (63’ Ελευθεριάδης), Μπρένερ (31’ Μιλιντσεάνου), Παμλίδης (82’ Λέο Μπατίστ), Κρίζμαν.

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο (67’ Βαρέλα), Βιερίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Αντρ. Ζίβκοβιτς (83’ Λάμπρου), Ουάρντα, Τζόλης (83’ Καγκάβα), Κρμέντσικ (82’ Σφιντέρσκι).