Ασταμάτητος ο «Αιάντας»: Φένλο-Άγιαξ 0-13!!!

Ο Άγιαξ «διέλυσε» με 0-13 τη Φένλο, στη μεγαλύτερη νίκη όλων των εποχών στην Eredivisie!

Σκοράρει ακόμα ο Άγιαξ κατά της Φένλο που έγραψε αρνητική ιστορία στο Ολλανδικό πρωτάθλημα με τα 13 τέρματα που δέχτηκε σε ένα ματς χωρίς να πετύχει γκολ.

Από την άλλη ο Άγιαξ ξεπέρασε το δικό του ρεκόρ που ήταν 12-1 επί της Φίτεσε στις 19 Μαΐου 1972.

Ο Άγιαξ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 4-0, χάρις στα γκολ των Εκέλενκαμπ (13′), Τραορέ (17′, 32′), Τάντιτς (44′). Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Κουμ στο 52′, έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων κι από εκεί και πέρα… άνοιξαν οι ουρανοί! Κι ό,τι επιχειρούσαν οι ποδοσφαιριστές του Άγιαξ κατέληγε στο βάθος της εστίας της Φένλο.

Ο Τραορέ έφτασε στο “πενταρέ”, σημειώνοντας άλλα τρία τέρματα στο β’ ημίχρονο (54′, 65′, 87′), ενώ στον πίνακα των σκόρερ προστέθηκαν και οι Άντονι (55′), Εκέλενκαμπ (57′, δεύτερο γκολ), Μπλιντ (59′), Χούντελααρ (74′ πέν., 76′) και Μαρτίνες (78′).