Στραβοπάτησε ο Ολυμπιακός στα Ιωάννινα ισοπαλία 1-1 με τον ΠΑΣ

Την πρώτη του βαθμολογική απώλεια είχε ο Ολυμπιακός στη φετινή Super League καθώς στη τέταρτη αγωνιστική έμεινε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Παμλίδη στο 5’ και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Ελ Αραμπί στο 51’.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχαν οι γηπεδούχοι καθώς στη πρώτη τους επίθεση στο 5ο λεπτό βρήκαν δίχτυα με τον Παμλίδη που με σουτ νίκησε τον Τζολάκη για το 1-0.

Ο Τζολάκης στο 26’ γλύτωσε τον Ολυμπιακό από δεύτερη παραβίαση, καθώς αντέδρασε σωστά στον «κεραυνό» του Κριζμάν έξω από την περιοχή. Οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν την ισοφάριση στο 36’ με κεφαλιά του Σεμέδο που έφυγε πάνω από το οριζόντιο άουτ.

Η πίεση του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος απέδωσε καρπούς καθώς στο 51’ έφεραν το ματς σα ίσα με τον Ελ Αραμπί που πήρε από τον Φορτούνη και με κεφαλιά ισοφάρισε (1-1). Το σουτ του Μπουχαλάκη στο 56’ πέρασε ελάχιστα έξω για τον Ολυμπιακό που συνέχιζε να πιέζει, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 70’ όταν ο Κριζμάν σούταρε ο Τζολάκης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και η μπάλα αφού χτύπησε στο δοκάρι κατέληξε στην αγκαλιά του κίπερ των «ερυθρόλευκων».

Ο Χασάν έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει και στις καθυστερήσεις βρήκε δίχτυα με κεφαλιά ύστερα από το οριζόντιο δοκάρι του Ελ Αραμπί αλλά στον έλεγχο VAR φάνηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε ποτέ.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Εραμούσπε, Κρίζμαν – Καμαρά, Μπα

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Σιόντης (86΄ Λιάσος), Καρτάλης (73΄ Ντομίνγκεθ), Κάστρο, Νάουμετς (57΄ Λεό), Παμλίδης (86΄ Λώλης), Κρίζμαν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46΄ Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς (69΄ Χασάν), Ελ Αραμπί