Συνέχισε το νικηφόρο σερί ο Παναθηναϊκός (video)

Με νίκη συνέχισε στην 18η αγωνιστική της Super League ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε στη Λεωφόρο του ΟΦΗ με 2-0. Τα τέρματα των «πράσινων» πέτυχαν ο Σένκεφελντ στο 32’ και ο Καμπετσής στο 86’.

Δυνατά ξεκίνησε στο ματς ο Παναθηναϊκός και στο 17’ έχασε τη πρώτη καλή ευκαιρία με τον Εμμανουηλίδη που σούταρε και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στο 32’ οι «πράσινοι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα μετά τη σέντρα του Εμμανουηλίδη και την κεφαλιά του Σένκεφελντ 1-0.

Η απάντηση του ΟΦΗ ήταν άμεση καθώς στο επόμενο λεπτό ο Σαρδινέρο σκόραρε αλλά μετά τη χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 77’ να ισοφαρίσει με τον Στάικο που βρέθηκε αφύλαχτος στη περιοχή αλλά αστόχησε. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ στο 79’ με το σουτ του Αϊτόρ αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε… ροντέο με τον ΟΦΗ να πλησιάζει στην ισοφάριση στο 82’ με σκαστή κεφαλιά του Διαμαντή αλλά ο Διούδης με εντυπωσιακή απόκρουση είπε «όχι». Τέσσερα λεπτά αργότερα (86’) ο Αλεξανδρόπουλος πέρασε τρεις αντιπάλους, με τακουνάκι πέρασε τη μπάλα στον Καμπετσή που με πλασέ έκανε το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Αϊτόρ, Αλεξανδρόπουλος – Βαφέας, Νέιρα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (75’ Βιγιαφάνιες), Εμμανουηλίδης (69’ Αϊτόρ), Καμπετσής (90’ Χατζηθεοδωρίδης), Ιωαννίδης (69’ Μακέντα).

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Βάτερμαν, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Γιαννούλης (85’ Ντε Γκουζμάν), Ουές, Βαφέας (61’ Τσιλιανίδης), Στάικος, Νέιρα, Κοροβέσης, Στάρτζεον (72’ Γρίβας), Σαρδινέρο.