Το 12ο PICK Πάτρας ολοκληρώθηκε, δείτε το ξανά!

Το φετινό PICK Πάτρας, το 12ο στην ιστορία του θεσμού, ήταν πραγματικά διαφορετικό. Η μόνη ελπίδα για να πραγματοποιηθεί και να μην ακυρωθεί λόγω των περιοριστικών μέτρων για την πανδημία του κορονοϊού, ήταν να διεξαχθεί χωρίς θεατές. Μα PICK χωρίς θεατές; πως γίνεται αυτό; κι όμως έγινε! Το πρόγραμμα συμπτύχθηκε σε μία μόλις μέρα, οι κατηγορίες των kart μειώθηκαν και τα παράλληλα event επίσης μειώθηκαν και έγιναν αποκλειστικά από Έλληνες συμμετέχοντες. Η προσπάθεια των διοργανωτών για να μείνουν οι θεατές μακριά από την Πλατεία Γεωργίου ήταν τεράστια και στέφθηκε με επιτυχία. Η διοργάνωση καλύφθηκε και φέτος τηλεοπτικά από την ΕΡΤ και το ertsportHD με μία μαραθώνια, ζωντανή μετάδοση διάρκειας 4 ωρών! Στο πρόγραμμα, ξεχωριστή προσθήκη ήταν το 1ο Loux Charity Race, ένας αγώνας φιλανθρωπικού χαρακτήρα, τύπου endurance με προσκεκλημένους οδηγούς που συμμετείχαν σε ζευγάρια με ίδια kart.

Το 12ο PICK Πάτρας ολοκληρώθηκε, δείτε το ξανά!Στην κατηγορία Senior συμμετείχαν 14 οδηγοί και ανάμεσα τους οι περσινοί δύο πρώτοι της κατηγορίας, ο Καρδαμάκης και ο Βασιλάγκος. Όμως, ο Στυλιανός Πετρίσης, συμμετέχοντας για πρώτη χρονιά στην κατηγορία αυτήν, εμφανίστηκε πολύ πιο δυνατός. Έκανε την pole position και κέρδισε και το 1ο σκέλος του αγώνα. Στο 2ο και καθοριστικό σκέλος, παρότι ξεκίνησε δυνατά στη συνέχεια υποχώρησε και έπεσε στην 2η θέση. Στην προσπάθεια του να περάσει και πάλι στην κορυφή, υποχώρησε στην 3η θέση μετά από επαφή με τον Βασιλάγκο, που ήταν επικεφαλής. Η ταχύτητα του όμως ήταν τέτοια που σύντομα ανέκτησε τις χαμένες θέσεις και πέρασε και πάλι στην 1η θέση για να αναδειχθεί τελικά νικητής. Στη 2η θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Γιάννης Καρδαμάκης που έκανε και τον ταχύτερο γύρο με 38.461. Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Γιώργος Βασιλάγκος ο οποίος εξέφρασε τη δυσαρέσκεια του καθώς δέχθηκε προσπέρασμα χάνοντας τη 2η θέση, τη στιγμή που υπήρχε κίτρινη σημαία στην πίστα, γεγονός που επιβάλλει μείωση της ταχύτητας και απαγόρευση προσπέρασης.

Στο 1ο Loux Charity Race συμμετείχαν 10 ζευγάρια οδηγών. Η μεγάλη έκπληξη ήταν η συμμετοχή του υφυπουργού Αθλητισμού κ. Λευτέρη Αυγενάκη. Μοιράστηκε το kart του με τον Σταμάτη Κατσίμη τον γνωστό οδηγό αγώνων kart, αναβάσεων, ταχύτητας αλλά και πιλότο του Ολυμπιακού στη Superleague Formula. Μετά τα χρονομετρημένα, έχοντας σημειώσει τον ταχύτερο χρόνο, ξεκίνησαν από την pole position και παρέμειναν στη θέση αυτή μέχρι τα μέσα του αγώνα. Στη συνέχεια, έγινε η υποχρεωτική αλλαγή οδηγών και η κατάταξη άλλαξε σε πολλές θέσεις. Τελικοί νικητές αναδείχθηκαν οι Κώστας Φραγκολιάς (παρουσιαστής)-Γιώργος Κατσίνης (οδηγός αγώνων, Formula BMW). Εκτός από το κύπελλο της 1ης θέσης, επέλεξαν και ένα ίδρυμα στο οποίο θα πιστωθεί οικονομική βοήθεια από τους διοργανωτές. Στη 2η θέση τερμάτισαν οι Βασίλης Κοττής (Δημοτικός σύμβουλος Τρίπολης, μηχανολόγος και τραγουδιστής) και ο αδελφός του Χαράλαμπος. Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Πλάτωνας Μαρλαφέκας (Πρόεδρος Επιμελητηρίου Αχαΐας, αντιπρόεδρος ΛΟΥΞ, αντιπρόεδρος της Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας ΑΕ)-Τάκης Πουρναράκης (Δημοσιογράφος, πρεσβευτής και φωνή του PICK, μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ, πρόεδρος επιτροπής διεκδίκησης διεθνών αγώνων motorsport).

Το 12ο PICK Πάτρας ολοκληρώθηκε, δείτε το ξανά!Στην 4η θέση, έχοντας 36 γύρους όπως και οι 3 πρώτοι συνδυασμοί, τερμάτισαν οι Λευτέρης Αυγενάκης (Υφυπουργός Αθλητισμού)-Σταμάτης Κατσίμης (οδηγών αγώνων, οδηγός του Ολυμπιακού στη Superleague Formula), στην 5η θέση τερμάτισαν οι Γιάννης Τσιμιτσέλης (ηθοποιός)-Μίκης Καλογηράτος (Οδηγός αγώνων επικεφαλής της πίστας kart στο Costa Navarino, νικητής στο PICK), στην 6η το δημοσιογραφικό δίδυμο του CAR and Driver Κώστας Ζωγλοπίτης-Γιάννης Αδάναλης, στην 7η οι Γιάννης Χαρπίδης-Κώστας Μποϊδάνης (δημοσιογράφοι από το περιοδικό CAR), στην 8η η ομάδα του Σκλαβενίτη Στέφανος και Νίκος Ξηράκης, στην 9η οι Βασίλης Παπαφιλίππου (μέλος της ΕΠΑ στις επιτροπή kart & Ταχύτητας και Αναβάσεων αυτοκινήτου) -Νίκος Κερερές (Σύμβουλος του υφυπουργού Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη) και στη 10η οι Γιώργος Λαζαράκος (Οδηγός αγώνων, επικεφαλής της πίστας Speed Park στον Ασπρόπυργο, ιδρυτής της Ακαδημίας KART)-Στέλιος Καγιάφας (Αλυτάρχης του PICK και όλων των αγώνων kart στην Ελλάδα).

Το 12ο PICK Πάτρας ολοκληρώθηκε, δείτε το ξανά!Το θέαμα συμπληρώθηκε με τις επιδείξεις των Legend Cars της Fanny Flutters, του Semog Crosscar του Βαγγέλη Σωτήρχου, του εντυπωσιακού πρωταθλητή Drift Χρήστου Χαντζαρά με το BMW M3 των 750 ίππων, του Pete Parthenis με τον Godzilla του, του Σταύρου Χατούπη με το Opel Corsa Kit Car.

Το 12ο PICK Πάτρας ολοκληρώθηκε, δείτε το ξανά!Συγκινητική ήταν η παρέλαση των Legend Cars που ολοκληρώθηκε με ενός λεπτού σιγή για τον Γιώργο Παπαμιχάλη, που στήριξε με όλες του τις δυνάμεις τον μηχανοκίνητο αθλητισμό της χώρας μας και το ίδιο το PICK και έφυγε πρόωρα από τη ζωή πριν λίγες μέρες.

Μπορείτε να δείτε ξανά χρονομετρημένα, αγώνες και event στο κανάλι της ΕΡΤ στο Youtube και στην ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ, το ERTflix.