Βαριά άρρωστος ο Παναθηναϊκός έχασε στο ΟΑΚΑ από τον Άρη (0-1)

Με σκόρερ τον Μαντσίνι στο 25ο λεπτό ο Άρης πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό για την 4η αγωνιστική της Super League. Οι κίτρινοι» έπιασαν τους 10 βαθμούς στη βαθμολογία σε αντίθεση με τους «πράσινους» που έχουν μόλις ένα βαθμό.

Στο 18′ ο Μαντσίνι απείλησε για πρώτη φορά με πλασέ πάνω από τα δοκάρια του Διούδη, όμως στο 25’ μετά από ασίστ του Ματίγια πέρασε τον κίπερ των «πράσινων» και άνοιξε το σκορ (0-1).

Οι φιλοξενούμενοι στο 35’ έχασαν ακόμα μια καλή ευκαιρία σε σουτ του Γκάμα που απέκρουσε ο Διούδης, ενώ ο Παναθηναϊκός στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφτασε κοντά στην ισοφάριση με σου του Βέλεθ αλλά έδιωξε στην  γραμμή ο Δεληζήσης.

Οι «πράσινοι» κέρδισαν μέτρα στο δεύτερο μέρος και πίεσαν χάνοντας μερικές μεγάλες ευκαιρίες όπως ο Αϊτόρ στο 67’ που αστόχησε από πολύ κοντά, ενώ στο 78’ ο Χατζηγιοβάνης «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Κίτρινες: Κουρμπέλης, Σερπέζης – Ρόουζ, Σάκιτς, Μπουσέ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ν. Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (71′ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (63′ Σαβιέρ), Αϊτόρ (71′ Μακέντα), Καρλίτος.

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Δεληζήσης, Ρόουζ, Γκανέα, Τζέγκο, Ματίγια (81′ Σούντγκρεν), Μαντσίνι (60′ Σάσα), Μπερτόλιο (61’Γκαρσία), Γκάμα (81′ Μάνος), Λόπεθ (90′ Μπαγκαλιάνης).