Βρήκε λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ

Ο Ολιβέιρα στο 63’ και ο Λιβάγια στο 73’ πέτυχαν τα δύο τέρματα της ΑΕΚ στη νίκη της με 2-1 επί του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ στο τελευταίο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Super League. Ο Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι στο 89’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ που πλέον βρίσκεται μόνη της στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η «Ένωση» ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχε και τα δύο τέρματα.

Ο Ατρόμητος βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 11’ όταν ο Χαρίσης από μακρινή απόσταση προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Αθανασιάδη αλλά ο κίπερ της ΑΕΚ πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. Η ΑΕΚ δεν απείλησε ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος και φαίνονταν μπλοκαρισμένη.

Στο δεύτερο μέρος όμως η «Ένωση» ανέβασε κατά κράτος την απόδοση της, ασκώντας μεγάλη πίεση και στο 58’ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ολιβέιρα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σάλομον χτύπησε τον Σιμόες στη περιοχή εκτός φάσης, ο διαιτητής Καραντώνης έδειξε πέναλτι και ο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ 1-0.  Δέκα λεπτά αργότερα (73’) από σέντρα του Μπακάκη και κεφαλιά ψαράκι του Λιβάγια έγινε το 2-0 και κάπου εκεί η ΑΕΚ κλείδωσε τη νίκη της. Στο 89’ σε μία ανύποπτη φάση ο Λιβάγια μάρκαρε άτσαλα τον Χριστοδουλόπουλο στη περιοχή, ο Ατρόμητος πήρε το πέναλτι και ο Λάζαρος από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Γκαρσία, Λιβάγια – Στρούγγης, Μουνίθ, Γκάλο

AEK (Mανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι, Ινσούα, Σιμόες (82΄ Σιμάνσκι), Σάχοβ, Μάνταλος (78΄ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (82΄ Τάνκοβιτς), Λιβάγια (90+4΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκάλο (76΄ Ούμπιδες), Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης (40΄λ.τρ. Τομάσεβιτς), Χαρίσης, Σάλομον, Νάτσος, Μουνίθ (76΄ Αγκάγεφ), Ραμπέγιο (61΄ Κωτσόπουλος), Μανούσος (61΄ Χριστοδουλόπουλος).