Απόλλων Πάτρας:Ηττήθηκε στην Αμαλιάδα

O Απόλλων Πάτρας γνώρισε την ήττα στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο με 80-73 στο παιχνίδι που έκλεισε την 19η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ . Οι «μελανόλευκοι» πλήρωσαν το πολύ κακό ξεκίνημα του α΄ημιχρόνου καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 44-29. Νίκη ανάσα για τους γηπεδούχους που επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από πέντε σερί ήττες.

Ο Κόροιβος ήταν καλύτερος  σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια πήρε τη νίκη που τον  κρατάει ζωντανό  στη διεκδίκηση της απευθείας παραμονής του.  Ο σύλλογος της Αμαλιάδας είχε  πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Ο Απόλλωνας από την άλλη παρά το αρνητικό του σερί στο νέο έτος, παραμένει σε θέσεις play off και με μία νίκη απόσταση από τις ομάδες που ακολουθούν.

Απόλλων Πάτρας:Ηττήθηκε στην ΑμαλιάδαΟι γηπεδούχοι φρόντισαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα του, καθώς προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 25-12, φτάνοντας μέχρι το +18 (44-26), προτού ο Κάδρας με 3 συνεχόμενους πόντους γράψει το 44-29 του ημιχρόνου. Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κόροιβο να διατηρεί το υπέρ του διψήφιο προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα στο +21 (59-38) στο 26’. Ο Απόλλωνας απάντησε με ένα 0-11 για το 59-49 στο  30’, μείωσε στους επτά με τρίποντο του Μολφέτα στο 32’ (64-57), όμως η ομάδα της Αμαλιάδας ξέφυγε και πάλι με 16 πόντους στο 35’ (74-58) και παρά το γεγονός πως οι Πατρινοί έφτασαν στο -5 (78-73), οι γηπεδούχοι πήραν νίκη με 80-73.

Αυτή ήταν ίσως η χειρότερη εμφάνιση των «μελανόλευκων» στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να διεκδικήσουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων  ήταν ο Χατζηδάκης με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Χρυσόπουλος με 15. Από τον Απόλλωνα ξεχώρισαν οι  Τσάμης  με (26) και  Μολφέτας με  (22)  οι οποίοι πέτυχαν τους 48 από τους 73 πόντους της ομάδας τους.

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου ανέβηκε στους 30 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 3η θέση μαζί με Ψυχικό και Ελευθερούπολη, και έτσι το προσεχές παιχνίδι με την ομάδα της Καβάλας αποκτά ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 44-29, 59-49, 80-73.

Κόροιβος Αμ. (Παπαδόπουλος): Μάινς 10 (3), Χουχούμης 7 (1), Δημητρακόπουλος 8, Σαράλιγια 10 (2), Χρυσόπουλος 15 (1), Χατζηδάκης 16, Κάτζος, Αθανασούλας 14 (1), Μπεκρής, Τάταρης.

Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Τσιακμάς 10 (1), Νιφόρας 2, Κάδρας 5, Τσάμης 26 (4), Μολφέτας 22 (2), Μπαζίνας 2, Σκλήβας 4, Εζόμο 2.