Εντυπωσιακό θέαμα στο Τουρνουά 3VS3 του ΠΡΟΜΗΘΕΑ

Εντυπωσιακό θέαμα στο Τουρνουά 3VS3 του ΠΡΟΜΗΘΕΑMε εντυπωσιακό τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο 3vs3 Τουρνουά που διοργάνωσε ο Προμηθέας το τριήμερο 6-8 Σεπτεμβρίου 2019 , εγκαινιάζοντας  και  επίσημα το νέο ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ στο Αθλητικό Κέντρο του Συλλόγου στον Καστελλόκαμπο.

Η βραδιά είχε συναρπαστικούς Τελικούς, δυνατές μονομαχίες κι εντυπωσιακές φάσεις που γοήτευσαν τους θεατές που απόλαυσαν τη διοργάνωση και γέμισαν το ανοιχτό γήπεδο. Ανάμεσα τους ο προπονητής της Ανδρικής ομάδας του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς και οι αθλητές της ομάδας Chris Babb, Rob Lowery, Oleksandr Lypovyy και Γιώργος Μπόγρης.

Εντυπωσιακό θέαμα στο Τουρνουά 3VS3 του ΠΡΟΜΗΘΕΑΞεχωριστό τόνο στη βραδιά έδωσε, επίσης, η παρουσία των Promi και Thea, των αγαπημένων μασκότ του Προμηθέα Πάτρας, αλλά και η πρώτη εμφάνιση της νέας ομάδας των cheerleaders του Προμηθέα, Aeolos Cheerleading Team.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον συγκέντρωσε και ο Διαγωνισμός Τριπόντων του Τουρνουά, με την χρήση του Basketball Shooting Machine, του ρομποτικού μηχανήματος εξάσκησης σουτ που διαθέτουν οι Ακαδημίες του Προμηθέα. Στον Τελικό προκρίθηκαν οι Βαγγέλης Καρυστινός των bogrinho’s, Δημήτρης Χριστοδουλόπουλος των Devosion και ο Δημήτρης Σπίνος των Knightriders, που ευστόχησαν σε 11, 8 και 8 τρίποντα αντίστοιχα στην Α΄ Φάση. Στον Τελικό οι Καρυστινός και Χριστοδουλόπουλος ευστόχησαν σε 6 και ο Σπίνος σε 4, ενώ στο μπαράζ ο Βαγγέλης Καρυστινός πήρε τον τίτλο του “μπόμπερ” του Τουρνουά ευστοχώντας σε 5 έναντι 4 του Δημήτρη Χριστοδουλόπουλου. Την απονομή στον νικητή έκανε ο αθλητής της Ανδρικής ομάδας του Προμηθέα, Chris Babb.

Εντυπωσιακό θέαμα στο Τουρνουά 3VS3 του ΠΡΟΜΗΘΕΑΣτην κατηγορία των UNDER 15 (2005+) συμμετείχαν 10 ομάδες που είχαν χωριστεί σε 2 ομίλους των 5. Στα ημιτελικά οι Net rippers επικράτησαν των Tank Masters με 16-13 και οι Ballers νίκησαν την Dream Team με 13-5. Στον Τελικό οι Net rippers επικράτησαν των Ballers με 13-7 κι έφτασαν στην κατάκτηση της πρωτιάς. Την απονομή στους νικητές έκανε ο αθλητής της Ανδρικής ομάδας του Προμηθέα, Rob Lowery.

Εντυπωσιακό θέαμα στο Τουρνουά 3VS3 του ΠΡΟΜΗΘΕΑΣτην κατηγορία των OVER 18 (Γεννηθ. 1985-2001) συμμετείχαν 14 ομάδες που χωρίστηκαν σε 3 ομίλους (δύο των 5 κι έναν των 4) Στα ημιτελικά οι Σβούροι επικράτησαν της La Familia με 17-6 και οι bogrinho’s νίκησαν την EAP 18 με 20-12.

Στον Τελικό οι Σβούροι επικράτησαν των bogrinho’s με 8-6 μετά από συναρπαστικό παιχνίδι στην παράταση κι έφτασαν στην κατάκτηση της πρωτιάς. Την απονομή στους νικητές έκανε ο αθλητής της Ανδρικής ομάδας του Προμηθέα, Γιώργος Μπόγρης, που φωτογραφήθηκε και με τους φιναλίστ, για τ’ όνομα των οποίων αποτέλεσε πηγή έμπνευσης.

Στην κατηγορία των OVER 35 (VETERANS, γεννηθ. 1984-) συμμετείχαν   8 ομάδες που είχαν χωριστεί σε 2 ομίλους των 4 ομάδων. Στα ημιτελικά η Devosion επικράτησε των Knightriders με 11-8 και οι Pouragers νίκησαν την TsePapGiaBos2019 με 9-7. Στον Τελικό η Devosion επικράτησε των Pouragers με 10-9 μετά από συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα κι έφτασαν στην κατάκτηση της πρωτιάς. Την απονομή στους νικητές έκανε ο αθλητής της Ανδρικής ομάδας του Προμηθέα, Oleksandr Lypovyy.