Φλώρινα: Χρυσό μετάλλιο για τον ΟΞΙΦ

Με ένα χρυσό μετάλλιο και ένα ασημένιο επέστρεψαν οι αθλητές του Ομίλου Ξιφασκίας  Φλώρινας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα -20 στο ξίφος μονομαχίας το περασμένο Σάββατο στο ΟΑΚΑ. Το Χρυσό Μετάλλιο κατέκτησε ο Στέργιος Τσώκας ενώ το Χάλκινο Μετάλλιο κατέκτησε ο Φίλιππος Γκώγκος, αφού οι δύο αθλητές του Ομίλου Ξιφασκίας Φλώρινας συναντήθηκαν σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό 12-11 με νικητή τον Στέργιο.  Στο ομαδικό (11 συμμετοχές) η ομάδα του ΟΞΙΦ με τους Στέργιο Τσώκα, Φίλιππο και Αλέξανδρο Γκώγκο, Ιάσωνα Καζάκο έχασε το Κύπελλο από τον Ο.Σ.Αμαρουσίου με 41-15 κατακτώντας το Ασημένιο Μετάλλιο. Στα κορίτσια την καλύτερη εμφάνιση έκανε η Μαρία Κεβρεκίδου με την 7η θέση (65 συμμετοχές) ενώ στα ομαδικά οι Ζωή Μοσχοπούλου, Μαρία Κεβρεκίδου, Αφροδίτη Ταρενίδου, Καλλιόπη Φωτιάδου κατέκτησαν την 5η θέση. Στο περιθώριο των Αγώνων οι ομάδες του ΟΞΙΦ επισκέφθηκαν και συμμετείχαν στο Project του MALL ATHENS και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ξιφασκίας «Γίνε εσύ ο επόμενος ήρωας ξιφομάχος».