Ήττα του ΟΦΗ από τον Άγιαξ

Τα αμυντικά κενά του ΟΦΗ φάνηκαν στο χθεσινό φιλικό παιχνίδι με τον Άγιαξ στην Ολλανδία και την ήττα με 6-2. Ο ΟΦΗ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο για 60 λεπτά, πιέζοντας αρκετά τον Άγιαξ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το Χούντελαρ στο 5ο λεπτό για να ισοφαρίσει μετά από δύο λεπτά ο Σεμέντο. Στο 27 ο Ντε Βιτ έκανε το 2-1 για να ισοφαρίσει ξανά ο ΟΦΗ με τον Τσιλιανίδη στο 57. Από το επόμενο λεπτό και μετά ο Άγιαξ πέτυχε τέσσερα τέρματα με τους, Πίρι, Χούντελαρ, Ντε Βιτ και Σένε.
Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ έχασε ευκαιρίες με τους Σεμέντο και Τσιλιανίδη, ενώ είχε δοκάρι με το Σουρνάκη στο 90.
Για τον ΟΦΗ ο Γιώργος Σίμος παρέταξε τους: Σωτηρίου, Γιαννούλη, Νάστο, Κοροβέση, Μπράουν, Σακόρ, Μεγιάδο, Ναμπί, Σεμέντο, Τσιλιανίδη, Νάστο. Στο 33′ ο Μαρινάκης πήρε τη θέση του Μπράουν, καθώς ο δεξιός μπακ του ΟΦΗ τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγώνα. Στο 59′ αποχώρησαν οι Ναμπί, Τσιλιανίδης, Σασί και στις θέσεις τους μπήκαν οι Μάνος, Νέιρα και Φερέιρα. Επίσης στο 74′ τη θέση του Σωτηρίου κάτω από τα γκολπόστ πήρε ο Δερμιτζάκης. Στο 79′ Σουρνάκης και Περδίκης πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Σακόρ και Γιαννούλη.
Στην ενδεκάδα του Άγιαξ υπήρχαν παίκτες από την ομάδα νέων, αλλά και έμπειροι της πρώτης ομάδας.