Ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Εσωτερικών τα αποτελέσματα των βουλευτικών εκλογών της 7ης Ιουλίου 2019.

Στην Κέρκυρα, τα αποτελέσματα αυτά με πλήρη ενσωμάτωση (257/257 εκλογικά τμήματα) έχουν ως εξής:

Εγγεγραμμένοι 107.181

Συμμετοχή 56.740 (52,94%)

Έγκυρα 55.158 (97,93%)

Άκυρα 797 (1,40%)

Λευκά 375 (0,66%)

Έλαβαν:

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 35,13% – 19.523 – 1 έδρα
ΓΚΙΚΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Σωτηρίου 9.982 (εξελέγη)
ΚΡΟΚΙΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Αλεξάνδρου 3.354
ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΑΡΙΑ – ΕΛΕΝΗ (ΜΑΡΙΛΕΝΑ) του Αλεξάνδρου 2.315
ΤΑΡΑΝΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (ΙΝΑ) του Αλεξάνδρου 1.082
ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ – ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Γεωργίου 613

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ 34,41% – 19.123 – 1 έδρα
ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – ΧΡΗΣΤΟΣ του Νικολάου 5.023 (εξελέγη)
ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Κωνσταντίνου 3.828
ΒΑΚΗ ΦΩΤΕΙΝΗ του Γεωργίου 2.671
ΤΣΑΓΚΑΛΙΔΟΥ ΕΥΦΗΜΙΑ του Αντωνίου 1.735
ΤΟΜΠΡΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ του Εμμανουήλ 916

Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ-ΚΙΔΗΣΟ-Ανανεωτική Αριστερά-Προοδευτικό Κέντρο-ΕΔΕΜ-Κινήσεις Πολιτών) 7,50% – 4.166 – 1 έδρα
ΜΠΙΑΓΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Σπυρίδωνος 982 (εξελέγη)
ΡΑΠΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ – ΣΥΛΒΑΝΑ του Σπυρίδωνος 886
ΜΠΟΥΚΑΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ του Βασιλείου 777
ΓΑΣΤΕΡΑΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Στεφάνου 725
ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ του Χρυσοστόμου 119

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ 6,98% – 3.881
ΜΠΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ του Αριστείδη 1.467
ΠΕΛΑΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ του Σπυρίδωνος 645
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΜΥΡΣΙΝΗ του Χαράλαμπου 579
ΑΡΜΕΝΙΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Χριστοφόρου 337
ΣΑΪΤΑ ΜΑΡΙΛΕΝΑ του Γεωργίου 173

ΜέΡΑ25 4,84% – 2.689
ΣΑΒΒΑΝΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Ευαγγέλου 623
ΒΕΝΤΟΥΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Σπυρίδωνος 560
ΜΠΙΤΣΑΝΗ ΜΑΡΙΑ του Σαράντου 305

ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ – ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 3,18% – 1.767
ΑΪΒΑΤΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου 927
ΑΥΛΩΝΙΤΗ ΟΛΓΑ – ΕΥΤΥΧΙΑ του Δημοσθένη 130
ΑΡΩΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Λεωνίδα 105
ΚΟΝΤΟΥ ΑΡΙΣΤΕΑ του Ανδρέα 80
ΣΑΜΑΡΤΖΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ του Σπυρίδωνος 45

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ 2,40% –  1.336
ΑΓΑΤΣΑ ΑΡΓΥΡΩ του Αριστείδη 307
ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ του Διονυσίου 299
ΒΛΑΣΣΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ του Βασιλείου 206

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ – ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ 2,12% – 1.177
ΖΕΡΒΟΥ ΑΡΕΤΟΥΣΑ (ΑΡΕΤΗ) του Γεωργίου 581

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ 0,97% – 538
ΒΑΡΑΓΓΟΥΛΗ ΑΝΤΩΝΙΑ – ΕΛΕΝΗ του Δημητρίου 152
ΓΟΥΝΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Σπυρίδωνος 44
ΔΕΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου 30
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ ΝΤΕΝΙΖ του Ιωάννη – Αντωνίου – Κωνσταντίνου 19
ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ του Σταύρου 16

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ – ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ 0,57% – 316
ΒΟΥΡΤΣΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του Ιωάννη 64
ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του Γεωργίου 56
ΚΑΡΑΟΥΖΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Σωτηρίου 33

ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ 0,50% – 277
ΣΑΜΟΪΛΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Κωνσταντίνου – Νικολάου 104
ΝΤΟΥΣΙΚΟΣ ΛΑΜΠΡΟΣ του Κωνσταντίνου 36
ΚΑΝΤΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ του Γεωργίου 28
ΜΙΧΑΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του Δημητρίου 20
ΜΠΟΓΔΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Νικολάου 13

Ε.ΠΑ.Μ – Α.Κ.Κ.ΕΛ (ΕΝΙΑΙΟ ΠΑΛΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ και ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ) 0,40% – 225
ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΕΙΡΗΝΗ (ΡΕΝΑ) του Νικολάου 74
ΚΕΦΑΛΛΩΝΙΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου 21
ΒΛΑΧΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ του Νικολάου 17

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ  0,40% – 224
ΜΙΑΡΗ ΕΛΕΝΗ του Σπυρίδωνος 83
ΒΕΡΓΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Σπυρίδωνος 61
ΑΡΕΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Κυριάκου 34

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α – ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ 0,35% – 197
ΒΛΑΧΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ του Δημητρίου 50
ΤΣΙΡΩΝΗ ΕΥΣΕΒΕΙΑ του Αριστομένη 32
ΚΡΑΣΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Δημητρίου 12

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (μαρξιστικό-λενινιστικό) 0,13% – 71
ΚΑΠΑΓΕΡΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του Βασιλείου 25

ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ – ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ 0,08% – 43
ΤΣΙΡΙΓΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Νικολάου 17

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (Ο.Κ.Δ.Ε.) 0,01% – 8
ΚΟΛΙΟΥ ΞΑΝΘΗ του Ιωάννη 3

Ανεξάρτητοι/Μεμονωμένοι Υποψήφιοι 0,01%

Μοιράσου το άρθρο: