Ν.Ε ΠΑΤΡΩΝ: Ιστορική πρόκριση στο Final-4

Με γκολ της Κάτιας Μιχαηλίδου στο τελευταίο δευτερόλεπτο ,η ΝΕ Πατρών επιβλήθηκε με 8-7  του ΝΟ Ρεθύμνου, στον μεταξύ τους προημιτελικό, στο κολυμβητήριο «Αντ.Πεπανός» της Αχαϊκής πρωτεύουσας και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Final-4  του κυπέλλου υδατοσφαίρισης.

Ν.Ε ΠΑΤΡΩΝ: Ιστορική πρόκριση στο Final-4Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-7, όμως με ένα  σερί 6-0 έφτασε στην πρόκριση με τη νεαρή περιφερειακή να σημειώνει τα τρία τελευταία γκολ της ομάδας της. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ποινές στο παιχνίδι ήταν 12-0 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίες είχαν 2/10 στην παίκτρια παραπάνω και 1/2 πέναλτι.

Η ομάδα του Ρεθύμνου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο,  χάρη σε τέρματα της  Φαρμάκη (2) και Λιμπιτάκη . Στη δεύτερη περίοδο οι Κρητικές συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν διαφορά τεσσάρων τερμάτων  (5-1) με τις Ζοφώλη και Φαρμάκη . Η ομάδα της Πάτρας  μείωσε σε 5-2 χάρη σε τέρματα της Μπιτσάκου.

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και έφτασαν τη διαφορά  στο 7-3 . Από εκείνο το σημείο, όμως, όλα άλλαξαν , η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου έκανε την ολική επαναφορά, ισοφαρίζοντας τρία λεπτά πριν από τη λήξη σε 7-7, ενώ με  γκολ της Κατερίνας Μιχαηλίδου ,έφτασε στην νίκη – πρόκριση 1¨ πριν από το φινάλε.

Οκτάλεπτα: 1-3, 1-2, 2-2, 4-0

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Ντάσιου 2, Λούδη Ευ., Γεωργίου, Μπαλάτσα Ν., Μιχαηλίδου Α. 3, Μοίραλη Α., Μπιτσάκου 2, Μανιάτη, Λυκοθανάση 1, Μοίραλη Ολ., Κουρέτα, Κιούρκα.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Βασίλης Κουνδουράκης): Ζοφώλη Ν., Μαλλιαρού Δ., Κυριακάκη Κ. 1, Φραγκιουδάκη, Φαρμάκη Μ., Γαβαλά, Συριανόγλου 1, Ζοφώλη Β. 1, Λιμπιτάκη Στ. 1, Φαρμάκη Ελ. 3, Λιμπιτάκη Αν., Παναγιωτάκη, Καραγιάννη Φραγγελάκη.