Νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Array

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε η Παναχαϊκή που πέτυχε παλικαρίσια νίκη με 2-1 στη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό.

Παρά τις απουσίες τεσσάρων παικτών  η ομάδα της Πάτρας  στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της φετινής χρονιάς, έδειξε «ψυχή» και πήρε σπουδαία νίκη και πρόκριση στην  5η φάση του Κυπέλλου.

Η ομάδα της Νίκαιας ήταν ανώτερη  στο πρώτο ημίχρονο, όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17, στην πρώτη επίθεση της Παναχαϊκής. Ο Κυνηγόπουλος μέσα από την περιοχή έκανε το γύρισμα και ο Μωραΐτης με κοντινό τελείωμα εκτέλεσε για το 0-1. Oι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν κατάφεραν πολλά πράγματα  καθώς οι φιλοξενούμενοι  με τους Κολ ,Σιατραβάνη , Κυνηγόπουλο και Παπατόλιο είχαν κλείσει τους διαδρόμους. Μετά το 30΄οι «κοκκινόμαυροι» έγιναν περισσότερο απειλητικοί  και  πιέζοντας κυρίως από  τα άκρα   προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ αλλά το 0-1 παρέμεινε . Ο Ιωνικός άντεξε στην πίεση, βγήκε μπροστά και στο 40΄κατάφερε να ισοφαρίσει με σουτ του Μάναλη  ο οποίος έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Νίκη – πρόκριση  στην επόμενη φάση του ΚυπέλλουΣτην επανάληψη όμως, οι Πατρινοί κυριάρχησαν και ήταν ανώτεροι του Ιωνικού πιέζοντας ασφυκτικά την ομάδα της Football League. Αφού χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες,  η πίεση απέδωσε καρπούς στο 77΄, όταν ο Κολ εκτέλεσε κόρνερ και ο Κυνηγόπουλος  με κεφαλιά έκανε το 1-2 βάζοντας την Παναχαϊκή σε θέση  οδηγού .

Οι γηπεδούχοι μετά το 1-2  πέρασαν στην αντεπίθεση ,αλλά η ομάδα του Μιλόσεβιτς κράτησε το ρυθμό και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 89΄ με τον Μωραϊτη  που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Με τη λήξη του αγώνα φίλαθλοι των γηπεδούχων μπήκαν στο γήπεδο και προσπάθησαν να επιτεθούν προς τους παίκτες της Παναχαϊκής.

Ο προπονητής της ομάδας της Πάτρας, Ζβέζνταν Μιλόσεβιτς, προσπάθησε να μπει στη μέση για να μην υπάρξουν χειροδικίες και τελικά δέχτηκε αυτός την επίθεση των φίλων του Ιωνικού .

Πριν τα επεισόδια πάρουν μεγαλύτερη έκταση επενέβη η αστυνομία και προστάτεψε τους παίκτες και τον προπονητή της Παναχαϊκής πηγαίνοντας τους στα αποδυτήρια.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Τσιριγώτης (65′ Ντάγκας), Γκοτσούλιας, Κρητικός, Καλλέργης, Παπουτσογιαννόπουλος, Γκούφας, Μάναλης (79′ Σμυρλής), Ιωάννου, Τιεντσέ, Φουρλάνος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζβέζνταν Μισόσεβιτς): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Τσελεπίδης, Πατρώνης (46′ Μαυριάς), Κολ, Σιατραβάνης, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (81′ Ιντζόγλου), Μωραΐτης (90′ Αντωνακόπουλος).