Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Beach Volleyball Juniors

Η Ρόδος, το νησί του Beach Volleyball επέστρεψε δυναμικά στις διοργανώσεις της άμμου.
Η Ρόδος, που έχει γράψει τη δική της ιστορία στο άθλημα με παγκόσμια τουρνουά, φιλοξένησε το Κ19 Juniors final.
Σ’ ένα συγκλονιστικό τελικό, η Ροδίτισσα Φαμπιόλα Τερζίου και η Διονυσία Μάτιου από την Κατερίνη, κατέκτησαν το Κ19 Juniors Final. Το είχαν δηλώσει από την αρχή της σεζόν και το έκαναν πράξη. Οι Μάτιου και Τερζίου είναι η ομάδα που κατέκτησε και την 5η θέση στην Ελλάδα στα τελικά του Αγίου Νικολάου πριν μία εβδομάδα.
Ο τελικός ανάμεσα στο δίδυμο από την Κρήτη Γεωργίας Αντωνακάκη και Ιωάννας Περδικάκη (βγήκαν 7ες στο ευρωπαϊκό Κ17) ήταν συναρπαστικός και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις Διονυσία Μάτιου και Φαμπιόλα Τερζίου να κατακτούν το τάι μπρέικ με 15-13.
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε το δίδυμο Αγάπη Ρουμπάκη/Ελένη Ταιγανίδη από την Κρήτη επικρατώντας στον μικρό τελικό με 2-0 (21-19, 21-16) των Λαμπρινή Γεωργαντά/Κατερίνα Σακκά που πήραν το Κ17 Juniors Final στην Πρέβεζα.
Τα αδέρφια Χανδρινοί, Αριστείδης και Σπύρος από την Καλαμάτα κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Κ19 Juniors Final.
Τα δύο αδέρφια που είναι διεθνείς και στη σάλα, πήραν με ευκολία την πρώτη θέση, χωρίς να χάσουν σετ καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης. Στον τελικό, Αριστείδης και Σπύρος Χανδρινός επικράτησαν με 2-0 (21-19, 21-19) σετ του Γιώργου Πασχαλέρη και του Λάμπρου Χατζίδη.
Σημειώνεται ότι ήδη ξεκίνησαν συζητήσεις για να πραγματοποιηθεί το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ19 Beach Volleyball Juniors, το καλοκαίρι του 2020 και πάλι στην Ρόδο.