Παναχαϊκή: Εμφαντική νίκη κόντρα στην Κέρκυρα

Στις νίκες επέστρεψε η Παναχαϊκή μετά από 35 μέρες!

Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν με 4-0 της ουραγού και λειψής Κέρκυρας, στην Αγυιά για τη 13η αγωνιστική της Super League.

H Παναχαϊκή  του Απόστολου Μακρίδη μετά την ισοπαλία με τον Πλατανιά εντός και την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννενα εκτός, έψαχναν το πρώτο τους «τρίποντο» τη νέα χρονιά και το κατάφεραν με εμφατικό τρόπο.

Δυο τέρματα ο εξαιρετικός για ακόμη μια φορά Σάββας Σιατραβάνης, ντεμπούτο στη βασική ενδεκάδα με γκολ για τον Μυτίδη, ενώ και ο Μωραϊτης βρήκε ξανά επαφή με τα δίχτυα πέρα από το δοκάρι που είχε στο 31′.

Θετικοί και οι Ανάκογλου και Ατανάκοβιτς, ενώ ο Φροξυλιάς που πέρασε ως αλλαγή έδειξε δικαιολογημένα ανέτοιμος.

Την πρωτοβουλία κινήσεων και τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού είχε η Παναχαϊκή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους «Φαίακες». Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί το γεγονός ότι μέχρι και το 14ο λεπτό, οι “κοκκινόμαυροι” είχαν κερδίσει ήδη πέντε κόρνερ (από τα 14 συνολικά στον αγώνα!)

Στο  23′ ο Μυτίδης πλάσαρε για το 1-0, ενώ στο 31′ ο Μωραΐτης από κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Το 2-0 έγινε από τον πρώην ποδοσφαιριστή της Κέρκυρας, Σιατραβάνη στο 43′ με έναν υπέροχο τρόπο.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναγιώτης Μωραϊτης ότι δεν μπόρεσε να κάνει στο πρώτο 45λεπτο το κατάφερε στην συμπλήρωση μιας ώρας (60′). Ο Μυτίδης βρέθηκε από αριστερά και πέρασε κάθετα στον σέντερ φορ των “κοκκινόμαυρων” που με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τραγικό λάθος του Ράφαελ έδωσε την δυνατότητα στον Σιατραβάνη τέσσερα λεπτά αργότερα να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Παναχαϊκής.

Πλέον οι «κοκκινόμαυροι» πλησίασαν σε απόσταση δύο πόντων την εξάδα και πάνε την άλλη Δευτέρα στην Άρτα για να αντιμετωπίσουν τον Καραϊσκάκη και να επιστρέψουν στη ζώνη των play off.

Παναχαϊκή (Μακρίδης): Ατανάκοβιτς, Τσελεπίδης, Κοτσώνης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Παπατόλιος, Ανάκογλου (71′ Μασούρας), Μωραΐτης, Μαυρίας (62′ Φροξυλιάς), Σιατραβάνης, Μυτίδης (82′ Κυνηγόπουλος).

Κέρκυρα (Θεοδοσιάδης): Παγκράτης, Βλάχος, Τσάνης, Παναγιωτίδης (61′ Μπαμιόγλου), Γκίτσης, Πέδρο Ραφαέλ, Γεωργακόπουλος, Νικολόπουλος (67′ Ντε Νικολό), Μίσκου, Λεπενιώτης, Γκασίδης.