Παναχαϊκή:Ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό, κέρδισε τον κόσμο

Παναχαϊκή υπέκυψε στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκού και ηττήθηκε με 3-1 στην Αγυιά για την 1η αγωνιστική της 5η φάσης του Kυπέλλου Ελλάδας. Η Πατρινή ομάδα  κέρδισε εντυπώσεις και ψυχολογία, για μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν ανταγωνιστική απέναντι σε έναν εκπρόσωπο μεγαλύτερης κατηγορίας και απέδειξε ότι διαθέτει μία από τις πιο ποιοτικές γραμμές στην Superleague 2.

Στα πρώτα λεπτά του ματς η Παναχαϊκή μπήκε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους «πράσινους», αλλά όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που επέβαλε το ρυθμό του παιχνιδιού και έφτανε με μεγαλύτερες αξιώσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Το «τριφύλλι» επικύρωσε την ανωτερότητά του με το γκολ του Μπουζούκη στο 26’ και πήρε κεφάλι στο σκορ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+1’) διπλασίασε τα τέρματά του μετά από στατική φάση (κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπουζούκης) και αυτογκόλ του Μωραϊτη (0-2).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Παναθηναϊκός άλλαξε το σύστημα του και έριξε τους ρυθμούς του ενόψει του αγώνα με τον ΠΑΟΚ , θέλοντας να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ.

Παραλίγο όμως να το πληρώσει καθώς η Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα στο ματς και απείλησε πρώτη στο 52′ και το 56′ με τους Σιατραβάνη και Κολ αλλά η πράσινη άμυνα έδιωξε τον κίνδυνο. Ενώ και στο 61′ το σουτ του Μωραΐτη πέρασε λίγο έξω. Στο 64′ όμως ο αρχηγός της Παναχαϊκής μετά από πάσα του Κυνηγόπουλου έφτασαν στη μείωση του σκορ σε 2-1. Η Παναχαϊκή λίγο έλλειψε να ισοφαρίσει  στο 69′ και πάλι με τον Μωραΐτη   αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ.

Στο 71′  η Παναχαϊκή έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρουγκάλα   με δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς ο στoπερ της Πατρινής ομάδας τράβηξε εκτός φάσης τον Κουρμπέλη από πίσω. Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός  πέτυχε και  τρίτο γκολ. Στην εκτέλεση του φάουλ ο Δώνης γύρισε τη μπάλα, ο Μαυρομμάτης πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Κουρμπέλη που ήρθε από πίσω και με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι δύο προπονητές  τα τελευταία λεπτά έκαναν τις υπόλοιπες αλλαγές τους με το τριφύλλι να έχει την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας και να φτάνει στη νίκη.

Παρά την έντονη βροχόπτωση 4.500 και πλέον οπαδοί των «κοκκινόμαυρων» βρέθηκαν στις κερκίδες  για να στηρίξουν την Πατρινή ομάδα  δημιουργώντας  πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

ΣΚΟΡΕΡ: 64′ Μωραΐτης/26′ Μπουζούκης, 45+1′,  (αυτ), 72′ Κουρμπέλης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Ιντζόγλου, Κολ (73′ Λινάρδος), Σιατραβάνης (86′ Μασούρας), Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (77′ Μαυρίας), Μωραΐτης, Τσελεπίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης (74′ Περέα), Δώνης, Μολό, Μπουζούκης (65′ Φάουστο), Κολοβός, Μακέντα (79′ Σέχου).