Παναιτωλικός: Παρέμεινε χωρίς νίκη

Ούτε απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης κατόρθωσε να πανηγυρίσει το πρώτο του «τρίποντο» ο Παναιτωλικός, καθώς έμεινε ισόπαλος με την ομάδα της Αρκαδίας.Το τελικό 1-1 εντείνει το κλίμα αβεβαιότητας και ανασφάλειας στην ομάδα, που παραμένει σε πολύ χαμηλά βαθμολογικά επίπεδα. Προηγήθηκε η ομάδα του Χάβου με τον Μαρσιάλ, ισοφάρισε με πέναλτι του Μπαράλες ο Αστέρας σε έναν αγώνα που χαρακτηρίστηκε από κακό ρυθμό και πολλά φάουλ στην επανάληψη .

Τα «καναρίνια» μπήκαν δυνατά και στα πρώτα λεπτά κυριάρχησαν. Μόλις στο 3′ «άγγιξαν» το γκολ όταν ο Ντάλσιο πλάσαρε τον Παπαδόπουλο αλλά ο Τασουλής απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, κρατούσαν μπάλα και στο 17′ το πλασέ του Μπαϊροβιτς κόντραρε και πέρασε για λίγο κόρνερ.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17’ με τον Μαρσιάλ, είχαν τον έλεγχο και τις ευκαιρίες και για άλλα γκολ απέναντι σε έναν Αστέρα, σκιά του καλού του εαυτού. Oι  Aρκάδες  ωστόσο    στη μοναδική σημαντική επίσκεψη τους στα καρέ των γηπεδούχων κέρδισαν πέναλτι. Στο 44’ ο Καπίγια ανατράπηκε από τον Μάρσιαλ, ο Μπαράλες δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα και ο Αστέρας που στα πρώτα 45 λεπτά, δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο, με πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας και χωρίς επικίνδυνες φάσεις, έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Κάπου εκεί οι παίκτες του Παναιτωλικού απώλεσαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και στα  εναπομείναντα 7 λεπτά (6 ήταν οι καθυστερήσεις) άφησαν 1-2 φορές κενούς χώρους, όμως την ίδια στιγμή ήταν εκείνοι που απώλεσαν νέα μεγάλη ευκαιρία, ξανά με τον Ντάλσιο. Ο οποίος πλάσαρε απέναντι από τον Παπαδόπουλο   αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα  απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο β’ ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τον Παναιτωλικό να δημιουργεί τις ευκαιρίες και τον Αστέρα να προσπαθεί να αιφνιδιάσει. Στο 47΄ η μπάλα μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαϊροβιτς «έγλυψε» το δοκάρι και έκτοτε το σκηνικό ήταν ίδιο. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν μπάλα, το παιχνίδι παίζονταν ως επί το πλείστον στο μισό των Αρκάδων, αλλά ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να φτιάξει τη «μεγάλη» φάση. Σε ορισμένες ατομικές ενέργειες των Αριγίμπι, Ντίαζ δεν υπήρξε η τελική προσπάθεια και ο Αστέρας κράτησε τον βαθμό.

Οι Αρκάδες μετά τις νίκες με Πανιώνιο και Λαμία, διατηρήθηκαν αήττητοι για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και πήραν βαθμολογική ανάσα την ώρα που ο Παναιτωλικός εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και να παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και συγκεκριμένα στην προτελευταία με τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γιανακόπουλος, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Ταχάρ (67′ Τσιγγάρας), Σιέντσεντ, Μιμίτο (76′ Ντουάρτε), Ντάλσιο, Ντίαζ, Μπαϊροβιτς (60′ Αριγίμπι).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Ματρικάρντι, Τασουλής, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ριέρα (72′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ (90’+1′ Σίτο), Καπίγια, Μπαράλες (82′ Χαουρέγκι).