Παναιτωλικός:Ισόπαλος 0-0 με την Λαμία

Array

Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Νίκο Γιαννακόπουλο ,ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει τον πρώτο του  βαθμό στο πρωτάθλημα της Super League 1. Η ομάδα του Αγρινίου ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Λαμία εκτός έδρας για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη υπό καταιγιστική βροχή καθ’ όλη τη διάρκεια, ο Παναιτωλικός στάθηκε αρκετά τυχερός, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν ολοκληρωτικά στην επανάληψη και να έχουν μάλιστα και δοκάρι με τον Βάντερσον. Σπουδαίες επεμβάσεις ο Γιαννακόπουλος, «μοιραίος» ο Αριγίμπι που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 88′.

Τόσο η Λαμία όσο και ο Παναιτωλικός έπαιξαν αρκετά ανοιχτά και κυνήγησαν την πρώτη τους νίκη από το πρώτο λεπτό μέχρι και το 90΄ αλλά οι δυο γκολκίπερ είχαν άλλα σχέδια και φέρουν τη μεγαλύτερη ευθύνη για το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα  και είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους μόλις στο 1′, με σουτ του Τιρόνε  που έδιωξε  σε κόρνερ ο Γιαννακόπουλος. Ο Παναιτωλικός άρχισε σταδιακά να ισορροπεί το παιχνίδι. Στο 12′, από κόρνερ ο Άντριαν Λουσέρο πήρε την κεφαλιά, με τον Βελλίδη να διώχνει εξ’ επαφής. Στο 27′, από φάουλ του Αντέτζο, ο Καραμάνος δημιούργησε κατάλληλες προϋποθέσεις για τον Ρόμανιτς, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Παναιτωλικού. Η Λαμία έχασε σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μαρσιάλ έκανε το γύρισμα για τον Ρόμανιτς, αλλά ο τελευταίος άνοιξε το κοντρόλ, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων να τον προλάβει και να μπλοκάρει την μπάλα.

Παναιτωλικός:Ισόπαλος 0-0 με την ΛαμίαΣτην επανάληψη  η Λαμία ήταν πολύ καλύτερη και είχε κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά  η αναποτελεσματικότητα, της στοίχισε. Στο 62’ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 1-0, όμως το δυνατό σουτ του Βάντερσον βρήκε στο δοκάρι του Γιαννακόπουλου. Λίγα λεπτά μετά (67’) ήταν η σειρά του Αντέτζο με κεφαλιά να απειλήσει και τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 72’ οι γηπεδούχοι είχαν τρομερή διπλή ευκαιρία, πρώτα με τον Καραμάνο να πιάνει την κεφαλιά και τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει και στο ριμπάουντ τον Τουράμ να στέλνει τη μπάλα άουτ από εξ’ επαφής.

Ο Παναιτωλικός  έφτασε πολύ κοντά στη νίκη στο 89′. Ο Αριγίμπι πήρε την μπάλα από πίσω, σύγκλινε, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.

Ο Γιαννακόπουλος ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου και σίγουρα αυτός που ξεχώρισε από πλευράς Παναιτωλικού με  πολλές σπουδαίες αποκρούσεις στο ενεργητικό του.

Λαμία: Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Τιρόνε (50’ Τουράμ), Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Σκόνδρας (83’ Σάλιακας), Βύντρα (65’ Βασιλόγιαννης), Βάντερσον

Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Μοράρ, Σανιά, Ντάλσιο, Ντίας (77’ Ντουάρτε), Λουσέρο, Μπάλμπι, Ρομάν (61’ Αριγίμπι), Σιέστεντ, Ταχάρ, Μαρσιάλ (73’ Μιμίτο).