Παναιτωλικός:Ισόπαλος 2-2 στη Λάρισα

Ο Παναιτωλικός άγγιξε το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα, βρήκε δύο γκολ με τον πρώην παίκτη της Λάρισας  Ντάουντα, αλλά ο Ουάρντα με δύο εκτελέσεις πέναλτι έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ΑΕΛ .

Η ομάδα του Μάκη Χάβου παρουσιάστηκε απόλυτα διαβασμένη, χτύπησε στα αδύνατα σημεία των Θεσσαλών και στο πρώτο μέρος είχε τον έλεγχο. Σε διάταξη 4-2-3-1, ο Κνετ ξεκίνησε κάτω από τα γκολπόστ, με τους Κέβιν, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς και Τζανακάκη μπροστά του. Στο κέντρο ο Τσιγγάρας με παρτενέρ τον Σιέστεντ (λόγω της επιστροφής του Μαρσιάλ μετατοπίστηκε στον άξονα ο Σουηδός), με τους Φάρλει, Ντίαζ και Άλβαρεζ να καταλαμβάνουν τις θέσεις μεσοεπιθετικά. Ο Ντάουντα μοναδικός «καθαρόαιμος» φορ.

O Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον Νιγηριανό φορ στο 28′, ο οποίος με πολύ ωραίο και δύσκολο πλασέ από πλάγια θέση ύστερα από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Τα «καναρίνια» συνέχισαν σε ίδιο τέμπο και σουτ του Φάρλει στο 33′ έδιωξε ο κίπερ της ΑΕΛ. Ο Παναιτωλικός διατήρησε με ηρεμία και εξυπνάδα το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ξεκίνησε πιο δυνατά, κερδίζοντας απανωτά κόρνερ τα οποία δεν μπόρεσε όμως να εκμεταλλευτεί, με την άμυνα του Παναιτωλικού να ανταποκρίνεται καλά στις στημένες φάσεις. Τα «καναρίνια» δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα στην κατοχή τους, με τους γηπεδούχους να πιέζουν. Ωστόσο, στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε ο Παναιτωλικός στην επανάληψη, με τον Φάρλει να βγαίνει στην επίθεση, από τα αριστερά, ο Αμπιόλα Ντάουντα σκόραρε ένα ακόμη πανέμορφο τέρμα, στο 63′. Από εκεί και πέρα η Λάρισα προσπάθησε να πιέσει, δίχως όμως να παράξει φάσεις.

Στο 79′ καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Κέβιν μετά από σέντρα του Μούζεκ και ο Ουάρντα εύστοχος από την άσπρη βούλα  μείωσε σε 2-1. Ο Παναιτωλικός έχασε την ηρεμία του, η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση, ο νεοεισελθών  Ντούαρτε έκανε αχρείαστο πέναλτι στο 86′  με τον  Ουάρντα να στέλνει  ξανά, από τα 11 βήματα, την μπάλα στα δίχτυα του Κνετ ισοφαρίζοντας 2-2. Στο 89′ η ομάδα του Χάβου ,έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τσιγγάρα, αλλά μέχρι το φινάλε οι «βυσσινί» δεν έφτασαν στην ανατροπή.

Με το τελικό 2-2 στο AEL FC Arena, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 24 βαθμούς και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της εξάδας. Αντίθετα, οι Αγρινιώτες, ανέβηκαν στους 10 βαθμούς και παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον – Καρανίκας, Μόρας, Μιχαήλ, Μούζεκ – Κάτσε (46′ Βινίσιους), Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς – Μπούστος, Ουάρντα, Παπάζογλου (63′ Νούνιτς).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ – Τζανακάκης (79′ Ντουάρτε), Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν – Σιέστεντ, Τσιγγάρας – Ντίας, Άλβαρεζ (87′ Ντάλσιο), Ρόσα – Ντάουντα (80′ Μπαΐροβιτς).