Παναιτωλικός:Νίκη επιβίωσης με Ρόσα

Ο Παναιτωλικός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι των ουραγών για την 25η αγωνιστική της Superleague 1. Mε καταπληκτικό γκολ του Φάρλεϊ Ρόσα στο 53o λεπτό η ομάδα του Αγρινίου επιβλήθηκε  με 1-0 του Πανιωνίου και  ενόψει των play- οuts έφτασε την διαφορά στο +7 από την τελευταία θέση.

Ο Παναιτωλικός είχε την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια του και φρόντιζε να την κυκλοφορεί προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Πανιωνίου.

Στην άλλη πλευρά, ο Ιστορικός φρόντισε να έχει έναν περισσότερο παθητικό ρόλο. Με τους περισσότερους παίκτες πίσω από τη μεσαία γραμμή, δημιουργούσε ζώνη άμυνας μπροστά από την περιοχή του. Οι όποιες επιθέσεις έγιναν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κυρίως από αντεπιθέσεις του Εμμανουηλίδη ή από στημένες μπάλες.

Η πρώτη «καθαρή» τελική ανήκε στους φιλοξενούμενους με κεφαλιά του Ντομίνγκες στο 17′. Ο Παναιτωλικός «απάντησε» με ατομικές των Μουνιέ και Φάρλει, στο 20′ και στο 25′.

Όμορφο σουτ του Ντάλσιο, δευτερόλεπτα αργότερα, απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ ο Κότνικ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η ομάδα του Μάκη Χάβου έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Αρχικά στο 42ο λεπτό με ένα σουτ του Μουνιέ, έπειτα από φανταστική ντρίμπλα του,το οποίο αναγκάστηκε να διώξει αρχικά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια ο Σαραμαντάς. Στο 45’ο Ντάουντα πλάσαρε από κοντά, με τον Κότνικ να προχωρά σε ακόμη μία σημαντική απόκρουση.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και έχασε καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Ντάουντα. Στο 52′ ο Φάρλει Ρόσα κατόρθωσε να λύσει το «Γόρδιο Δεσμό» της άμυνας του Πανιωνίου, πετυχαίνοντας  ένα πανέμορφο γκολ, μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ.Ο Παναιτωλικός διατήρησε τα «ηνία»,χάνοντας καλές στιγμές μετά από συνεργασίες του Μουνιέ με τους Φάρλει και Ντάλσιο. Κλασσική φάση«έσωσε» ο Κότνικ σε σουτ του Ντάουντα στο 64′. Ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που πατούσε συχνότερα στην περιοχή του Πανιωνίου έχοντας ευκαιρίες για το 2-0. Μάλιστα, στο 75ο λεπτό υποδείχθηκε και πέναλτι για φάουλ στον Ρόσα από τον Σταυρόπουλο με το VAR να το παίρνει πίσω.

Το παιχνίδι κύλησε έτσι μέχρι το τέλος του, με τους Αγρινιώτες να κάνουν σωστή διαχείριση του παιχνιδιού και να παίρνουν το μεγάλο αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Λιάβας, Μαρσιάλ, Μάλης, Κέβιμ, Ντάλσιο, Ντίας, Μουνιέ (90+6′ Μπαϊροβιτς), Αλβάρες (82′ Ταχάρ), Ρόσα (88′ Ντουάρτε), Ντάουντα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Κόρμπος, Ρέντζας, Τσιλούλης (83′ Ρέτσος), Γρίβας (56′ Καμαρά), Εμμανουηλίδης, Αραμπούλι.