Λύγισε στο τέλος ο Προμηθέας, πρώτη ήττα στην Ευρώπη

Την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League γνώρισε ο Προμηθέας με 83-78 από την Στρασμπούρ στη Γαλλία για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League. Λύγισε στο τέλος ο Προμηθέας, πρώτη ήττα στην ΕυρώπηΟι Αχαιοί πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και είχαν το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο ενάμισι λεπτό, αλλά δεν κατάφεραν  ν’ αντέξουν στο φινάλε στην πίεση των γηπεδούχων.

H ομάδα της Πάτρας που δεν είχε στην διάθεσή της τους Λάνγκστον Χολ και Οκτάβιους Έλις δεν μπόρεσε να σταματήσει τη αντεπίθεση της Στρασμπούρ στην τέταρτη περίοδο. Ο Προμηθέας ισοβαθμεί, πλέον, με τη Στρασμπούρ στην 2η θέση και συνεχίζει να διατηρεί μια διαφορά 3 νικών από τις ομάδες που ισοβαθμούν στην 5η θέση.

Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι έκανε αρκετά λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ (13-4). Η είσοδος του Κατσίβελη βοήθησε στην οργάνωση του παιχνιδιού και με τον Μπράουν να δίνει λύσεις επιθετικά έκανε ένα σερί 12-0 και έφτασε στο -1 (17-16) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Η Στρασμπούρ στις αρχές της β’ περιόδου ξέφυγε με 7 πόντους, αλλά ο Προμηθέας δεν τα παράτησε. Οι Πατρινοί σιγά – σιγά βασιζόμενοι κυρίως στην άμυνά τους μείωσαν την διαφορά, πήραν τον έλεγχο του ρυθμού και  έφτασαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο +12 (29-41).

Ο Προμηθέας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στην επανάληψη, διατηρώντας σταθερά διψήφιες διαφορές με τον Μπράουν να συνεχίζει να πυροβολεί και τον Κασελάκη άξιο συμπαραστάτη στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο με μίνι σερί 6-0, μειώνοντας στους 8 (51-59).

Η Στρασμπούρ με πρωταγωνιστή τον Λάνγκ  στην τελευταία περίοδο μείωσε στους 4 (57-61 στο 31΄), αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε αμέσως ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά σε διψήφιες τιμές (57-69 στο 33΄, 63-73 στο 36΄ και 67-75΄ στο 37΄). Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια εκμεταλλεύτηκαν την κούραση του λαβωμένου Προμηθέα,  και με μεγάλα σουτ από τα 6μ.75 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 77-75. Ο Γκίκας με το πρώτο του καλάθι έκανε το 77-78  για τον Προμηθέα ,αλλά ο Τραορέ απάντησε για το 79-78 ενώ στη συνέχεια  σταμάτησε τον Λίποβι δίνοντας την ευκαιρία στον Γκριν να κάνει το 81-78  ο οποίος  «κλείδωσε» τη νίκη των Γάλλων από τη γραμμή των βολών. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ επικράτησε με 83-78 κι έριξε τους Πατρινούς στο 4-1 στον Δ’ όμιλο.

Κορυφαίοι για τους Πατρινούς οι Μπράουν και Κασελάκης με 30 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Ζερεμί Νζουλιέ με 19.

Την επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τη Νεπτούνας στην Λιθουανία.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 8, Γκριν 11 (4ασ, 5κλ), Ενζελί 19, Σερόν 8, Τραορέ 12, Μπεϊχούρστ 2 (4ασ), Φολ 4 (5ρ), Γκουλμί, Λανγκ 18, Πιετρούς 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 30 (4ασ), Γκίκας 3 (6ασ), Κασελάκης 17 (6ρ, 4ασ), Λίποβι 7 (4κλ), Μέιερ, Κατσίβελης 3, Παρκς 8 (6ρ), Σαλούστρος, Τσαϊρέλης 10.