Παναχαϊκή – Τρίκαλα 2-1

Array

Ποδαρικό με νίκη στο 2019 έκανε η Παναχαϊκή που νίκησε τα Τρίκαλα με 2-1 στο γήπεδο της Αγυιάς  για την 11ηαγωνιστική της Football League.

Οι Πατρινοί επέστρεψαν στις νίκες μετά από σχεδόν δύο μήνες (τελευταία νίκη 18 Νοεμβρίου με τον Ηρακλή ) και πήραν βαθμολογική ανάσα  αλλά και ψυχολογική τόνωση ενόψει των δύσκολων αναμετρήσεων που ακολουθούν.

Μονόλογος το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα της Παναχαϊκής η οποία είχε ευκαιρίες ,ήταν καλύτερη και έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ. Πρώτη καλή στιγμή  για τους γηπεδούχους στο 13΄ με τον Αργυρόπουλο που σούταρε  έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η Παναχαϊκή στο 15΄  άγγιξε το γκολ , όταν μετά από κόρνερ του Κολ, ο Τσελεπίδης πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των Τρικάλων.

Το γκολ ήρθε σχεδόν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Κυνηγόπουλος κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή.               Ο Ελευθεριάδης ευστόχησε και έστειλε χωρίς άγχος την ομάδα του στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα αντέδρασαν  και με τις αλλαγές του Θωμά  Γράφα έφτασαν στην ισοφάριση 1-1  στο 62΄με πλασέ του Σιμελίδη μετά από πάσα του Καπό ,στην πρώτη ουσιαστικά επιθετική ενέργεια των φιλοξενούμενων.

Ο Λουμπαρδέας ήταν εκείνος που λύτρωσε εν τέλει την ομάδα της Πάτρας στο 82ο λεπτό με ωραία προβολή έπειτα από κόρνερ του Καρατσανάκοφ και οι Αχαιοί πανηγύρισαν τη νίκη μετά από ένα αρνητικό σερί 6 αγώνων .

Πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην προέδρου της Παναχαϊκής Θόδωρου Σαρμά που «έφυγε» πρόσφατα από τη ζωή.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Πλέγας (80′ Μωραΐτης), Αργυρόπουλος, Ελευθεριάδης (70′ Καρατσανάκοφ), Κολ (70′ Παπατόλιος), Μπαστακός, Λουμπαρδέας, Ντάσιος, Κυνηγόπουλος, Τσελεπίδης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Ταΐρης, Πάνος, Γκότοβος, Συριόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Τσιάρας, Τσιμίκας (57′ Γκατσολάρι), Γκουγκούδης, Συμελίδης, Καπός, Σταματάκος (60′ Κούλπας).