Παναιτωλικός: Κατώτερος, ηττήθηκε στη Λαμία

Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 2-0 από την Λαμία για την 1η αγωνιστική των play out της Superleague 1 και παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας σε απόσταση τριών βαθμών από τον Πανιώνιο που νίκησε το Σάββατο το Βόλο.

Ο Παναιτωλικός μετά από περίπου 100 ημέρες παρουσιάστηκε άνευρος, ανομοιογενής με πολλά αμυντικά κενά και γνώρισε την ήττα που τον βάζει σε περιπέτειες για την παραμονή του στην κατηγορία . Η ομάδα του Αγρινίου έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει και την Ξάνθη, το εντός έδρας ματς της οποίας με τον Ατρόμητο αναβλήθηκε λόγω αυξημένων κρουσμάτων κορονοϊού στην ευρύτερη περιοχή της Θράκης.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Κάχριμαν στο τέρμα, τους Σκόνδρα, Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Νιασέ, Μπεχαράνο στον άξονα, τους Βασιλόγιαννη, Ρόμανιτς στα άκρα και τον Βιγιάλμπα πίσω από τον Αραβίδη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον Φερνάντεθ κάτω από τα γκολπόστ, τους Τζανακάκη, Μαλή, Σίενστεντ, Κέβιν στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Τσιγγάρα, Ντίας στον άξονα, τους Ρόσα, Μουνιέ στα άκρα, τον Αλβαρεζ οργανωτή και τον Ντάουντα στην κορυφή της επίθεσης.

Η Λαμία μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή της μπάλας και αφού άντεξε στις αντεπιθέσεις του Παναιτωλικού δεν άργησε να ανοίξει το σκορ.

Στο 29′, ο Αραβίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας και αφού ξεμαρκαρίστηκε από τον Μαλή έβγαλε την… ασίστ στον Βιγιάλμπα, με τον Αργεντινό να μη δυσκολεύεται από το κέντρο της περιοχής και σε κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Παναιτωλικός  ανέβασε στροφές μετά το 35′, καθώς οι Ρόσα, κυρίως, και Μουνιέ άρχισαν να πλαγιοκοπούν. Ο Ντάουντα στο 41′ βρέθηκε κοντά στο 1-1 αλλά ο Κάχριμαν αντέδρασε σωστά. Με κεφαλιά σε ανάλογη φάση απείλησε και ο Τσιγγάρας στο 45′ και η ανάπαυλα βρήκε τη Λαμία με αέρα ενός γκολ.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η καλά στημένη άμυνά της Λαμίας έδωσες τέλος σε κάθε του προσπάθεια. Στο 78′, μάλιστα, ο Μπιανκόνι, δύο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, «σφράγισε» τη νίκη για τους γηπεδούχους με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή. Χωρίς εκπλήξεις και ευκαιρίες κύλησαν τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να μπαίνει με νίκη στα Play Out.

ΛΑΜΙΑ: Κάχριμαν, Σκόνρας, Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον, Νιάσε (76′ Δημούτσος), Μπεχαράνο (87′ Πλιάτσικας), Βασιλόγιαννης (76′ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Βιγιάλμπα (55′ Μπουλούλης), Αραβίδης (55′ Καραμάνος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Μαλής, Σίεστεντ (46′ Λιάβας), Κέβιν (71′ Λουσέρο), Τσιγγάρας (71′ Μπαϊροβιτς), Ντίας, Ρόσα, Μουνιέ (71′ Αριγίμπι), Άλβαρες, Ντάουντα (83′ Ντουάρτε).