Παναιτωλικός: Βαθμός«χρυσάφι» με Φερνάντεθ – Μπαϊροβιτς

Με τον Ζεσούς Φερνάντεθ να «κατεβάζει ρολά» και τον Άντμιρ Μπαΐροβιτς να γίνεται η «χρυσή» αλλαγή, με ένα υπέροχο τέρμα, ο Παναιτωλικός έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό από την Ξάνθη.

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στα Πηγάδια της Ξάνθης, όπου ο Παναιτωλικός πήρε πολύτιμη ισοπαλία (1-1) από την Ξάνθη και διατήρησε το πλεονέκτημα των δύο βαθμών από την θρακική ομάδα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Χεσούς Φερνάντεθ.

Ο Παναιτωλικός σε σχηματισμό 4-2-3-1 ξεκίνησε με τον Ζεσούς κάτω από τα δοκάρια, Κέβιν, Λιάβας, Μαλής και Τσιγγάρας συγκρότησαν την τετράδα της άμυνας. Ο Ντάλσιο και ο Ντίαζ στελέχωσαν το χώρο του κέντρου, με τον Άλβαρεζ σε ρόλο οργανωτή μπροστά τους. Φάρλει Ρόσα και Μουνιέ στα δύο άκρα, ενώ ο Αμπιόλα Ντάουντα ξεκίνησε ως μοναδικός επιθετικός.

Η Ξάνθη ξεκίνησε πολύ δυνατά και  πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό απείλησε με σουτ του Τζουρίσκοβιτς, το οποίο δεν βρήκε στόχο για λίγα εκατοστά. Στο 3′ ο Μπαριέντος απώλεσε νέα καλή στιγμή. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, τη στιγμή που ο Παναιτωλικός είχε ξεκινήσει οκνηρά.

Μέχρι και τη συμπλήρωση μισής ώρας δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη στιγμή, με την ομάδα της Ξάνθης να έχει τα «ηνία» του παιχνιδιού. Σουτ του Κοβάσεβιτς στο 34′ μπλόκαρε σταθερά ο Ζεσούς,ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντε Αμορίμ απώλεσε καλή ευκαιρία με συρτό σουτ από τα αριστερά. Ο ίδιος είχε νέα καλή στιγμή στο 40′ ενώ ο Κάστρο δε βρήκε στόχο με κεφαλιά στο 41′. Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή για τον Παναιτωλικό, και αυτή όχι… τελική, ήρθε στο 43′, μετά από παράλληλη του Φάρλει την οποία δεν πρόλαβε ο Ντάουντα. Ο φορ του Παναιτωλικού είχε καλή στιγμή λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Σουτ του Φάρλει στο 44′ πέρασε πάνω από την εστία του κίπερ της Ξάνθης. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μαλής υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Ο Ματίας Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Ζεσούς Φερνάντεθ έπεσε σωστά, «νικώντας» τον Αργεντινό.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά και έχασε στο 52′ σπουδαία ευκαιρία, όταν από σέντρα του Μουνιέ, ο Λισγάρας στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστρωσε την μπάλα στον Τσιγγάρα, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Άμπαντ, με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να βγαίνει νικητής. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι .Ο Ουίλιαμ έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ντάλσιο. Ο διαιτητής χρειάστηκε να δει ο ίδιος το VAR για να δείξει την άσπρη βούλα. Ο Τζουρίτσκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τον Παναιτωλικό, όμως ο Κάστρο τους έκοψε τη φόρα. Ο Αργεντινός επιθετικός σε μια αψυχολόγητη ενέργεια έκανε επικίνδυνη προβολή και χτύπησε τον Φερνάντες με τον διαιτητή να τον αποβάλει σωστά.

Αυτή η εξέλιξη άλλαξε τις ισορροπίες του ματς με τον Παναιτωλικό να βγαίνει μπροστά για το γκολ της ισοφάρισης. Ο Μάκης Χάβος αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ρίχνοντας στο ματς τον Μπαΐροβιτς.  Ο Σουηδός εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα ο Άμπαντ κάνοντας το 1-1 στο 83′. Η Ξάνθη συνέχισε να πιέζει  όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο εξαιρετικός Φερνάντεθ κράτησε το 1-1 και έδωσε στον Παναιτωλικό έναν υπερπολύτιμο βαθμό.